Rovnú daň 20 percent a takú istú sadzbu dane z pridanej hodnoty predpokladá posledná verzia návrhu daňovej reformy. Ministerstvo financií v nej bude presadzovať aj zrušenie dane z dedičstva, darovania a prevodu nehnuteľností, zvyšovanie spotrebných daní na tabak, alkohol a benzín a cigarety a koniec zdaňovania osobných áut vo vlastníctve firiem.
Minister Ivan Mikloš verí, že nový daňový systém umožní rýchly hospodársky rast a vznik nových pracovných príležitostí. Súčasne priznáva, že najprv bude treba pomôcť ľuďom, ktorí nebudú profitovať z nižšej dane z príjmov a stratia v dôsledku vyšších spotrebných daní. „Zo strednodobého a dlhodobého hľadiska získajú všetci, z krátkodobého hľadiska to bude rôzne,“ pripustil Mikloš.
Nikto by podľa neho nemal stratiť zmenou zdaňovania zárobkov a podnikateľských príjmov smerom k rovnej dani. „Nemalo by sa nikomu zvýšiť daňové zaťaženie a rast nezdaniteľného základu zabezpečí, aby sa dokonca znížilo, a to všetkým, aj keď v rôznej miere. Najviac, samozrejme, stredným a vyšším príjmovým skupinám,“ tvrdí minister. Tí, ktorí nepocítia úľavu pri platení dane zpríjmov, sú dôchodcovia, nezamestnaní a ďalší ľudia bez podnikateľského alebo zamestnaneckého príjmu.
Opačný vplyv na životnú úroveň bude mať rast dane z pridanej hodnoty (DPH) a spotrebných daní. DPH, ktorú platí každý v cene tovaru už v obchode, bude jednotná. V prípade potravín a ďalších tovarov zaradených teraz v spodnej, 14-percentnej sadzbe, to bude znamenať vyššiu daň o šesť percentuálnych bodov. Nemusí to však znamenať zdraženie v rovnakej miere. „Posledné zvýšenie DPH teraz v januári pretavili obchodníci do cien tak na 80 percent,“ pripomenul analytik Slovenskej ratingovej agentúry Ľudovít Ódor. Zvýšenie cien pocítia v dôsledku vyšších spotrebných daní fajčiari aj konzumenti alkoholu, ale najviac pravdepodobne dôchodcovia, pretože podstatnú časť ich nákupov tvoria tovary so 14-percentnou DPH.
Ľudí odkázaných na dôchodok alebo podporu plánuje ministerstvo odškodniť. „Na kompenzáciu tohto zvýšenia máme pripravených približne päť miliárd korún,“ povedal Mikloš. Hoci mechanizmus odškodnenia ešte nie je jasný, podľa ministra sa bude robiť tak, aby pomohol ľuďom bez pracovných príjmov a aj tým, ktorí síce zarábajú, ale sú v najnižších príjmových skupinách.
Čo sa má zmeniť?
PRIAME DANE
Príjem
Daň z príjmov nahradí rovná daň. Jednotnú 20-percentú sadzbu by mohli privítať eseročky a akciovky, ktoré dnes platia 23-percentnú daň z príjmu, a podnikatelia a zamestnanci, ak dnes majú príjem vyšší ako 465-tisíc ročne, pretože tých dnes štát zdaňuje vyššou sadzbou. Nová daň zo zisku zabezpečí, aby sa všetky zisky a subjekty zdanili rovnako a každý zisk len jedenkrát. Znamená to, že sa napríklad nebudú zdaňovať dividendy, pretože zisk, z ktorého sú tvorené, už raz zdanený bol. Čiastočne zachovaná zostane zrážková daň, ktorá sa vzťahuje napríklad na bankové úroky, cenné papiere alebo výhry. Zruší sa paušálna daň.
Zvýši sa nezdaniteľné minimum. Každý daňovník si bude môcť odpočítať z daňového základu 84 100 korún namiesto dnešných 38 760. Odpočítateľná položka na manželku/manžela a deti sa nezmení, ale ak manžel/ka bude mať príjem do 84 100 korún ročne, môže si daňovník odpočítať rozdiel medzi touto sumou a odpočítateľným minimom. Podľa prepočtov ministerstva sa má zvýšiť celková odpočítateľná suma priemerného daňovníka z dnešných 46 697 na 104 360 korún.
Nehnuteľnosti
Stavby aj pozemky sa budú zdaňovať na hodnotovom princípe. Hodnota nehnuteľnosti sa určí cenovou mapou. Túto zmenu chce ministerstvo zaviesť od januára 2005, ale pripúšťa, že v hre je ešte stále aj idea zrušenia dane zo stavieb a bytov (pri zachovaní dane z pozemkov).
Autá
Cestnú daň nahradí daň z motorových vozidiel. Navrhuje sa zrušiť zdaňovanie osobných vozidiel určených na podnikanie a zdaňovať len úžitkové autá, a to podľa hmotnosti a množstva emisií a bez ohľadu na to, či slúžia na podnikanie, alebo nie.
Dary, dedičstvá a prevod nehnuteľností
Táto takzvaná trojdaň sa zruší, pretože dnes zdaňuje príjem, ktorý už raz zdanený bol.
NEPRIAME DANE
Daň z pridanej hodnoty
Dnešné dve sadzby DPH (základná 20-percentná a znížená 14-percentná) nahradí jednotná 20-percentná DPH. Klesne aj hranica pre povinnú registráciu platiteľa DPH z troch na 1,5 milióna korún. Takíto podnikatelia budú môcť používať len podvojné účtovníctvo.
Pivo
Dnes platnú sadzbu 30 korún na jeden stupeň a jeden hektoliter nahradí sadzba 250 korún za hektoliter a percento alkoholu. Štátu to má priniesť tri miliardy korún navyše. Daň na každú fľašu piva sa zvýši z 1,80 na 4,38 až 6,25 koruny.
Víno
Systém, v ktorom sa zdaňuje len šumivé víno (sadzbou 2400 korún za hektoliter) a tiché víno nulovou sadzbou, sa zmení. Oba druhy vín sa zdania rovnako - sadzbou 2500 korún za hektoliter. Príjmy štátu to má zvýšiť o jednu miliardu korún.
Tabak
Sadzba 95 halierov za každú cigaretu sa má v januári 2004 zvýšiť na 1,40 koruny.
Pohonné látky
Hoci ich zdanenie už dnes dosahuje minimálnu úroveň požadovanú Európskou úniou, v roku 2004 sa ešte zvýši. Sadzba bezolovnatého benzínu stúpne z 12 400 na 13 900 korún za tisíc litrov, olovnatého benzínu zo 14 500 na 17 000 korún za tisíc litrov, nafty z 11 800 na 13 900, vykurovacieho oleja zo 600 na 1 600 korún za tonu a LPG zo 4 300 na 6 800 korún za tonu. Znamená to, že liter pohonných látok sa oproti dnešku zdaní viac o jednu korunu až 2,50 koruny.