
FOTO – ARCHÍV TASR
Kedy vám premiér povedal, že vás chce navrhnúť za šéfa SIS?
„Rozhovor s premiérom som mal v utorok okolo obeda.“
Aká bola vaša prvá reakcia?
„Uvedomujem si, že to nie je med lízať, ale prijal som to ako výzvu.“
Neuvažovali ste chvíľu, že ponuku odmietnete pre vysoký vek alebo zdravotný stav?
„Hlasy, ktoré hovoria o mojom veku alebo zdraví, sa budú ozývať stále častejšie. Takúto starostlivosť o človeka si viem predstaviť najmä u tých, ktorí sa môžu obávať mojej aktivity.“
Váš zdravotný stav je teda v poriadku?
„Samozrejme, nie je v poriadku. Užívam lieky a tie mi dávajú možnosť konať – tak ako iným ľuďom, ktorí berú lieky.“
Koaličné strany si ako podmienku dali, že nový šéf SIS musí službu očistiť od bývalých eštebákov. Vy ste viackrát povedali, že eštebáci sú dobrí odborníci. Nebudete mať s ich vyhodením problém?
„To je neznalosť veci. V roku 1991, keď som bol prvýkrát ministrom vnútra a predsedom Národnej rady bol František Mikloško, sme podávali lustračný zákon – ešte skôr ako federálny. Hovoril, že tí príslušníci ŠtB, ktorí nepracovali na úseku boja s vnútorným nepriateľom, môžu prejsť do polície. Tá ich mala, má a pravdepodobne aj bude mať. Už v tom čase sme mali názor, že v tajnej službe nemôžu pracovať bývalí príslušníci ŠtB, pretože je tam veľký predpoklad, že existujú prepojenia s vtedajšou KGB.“
SIS dnes preveruje svojich ľudí sama. Koaliční partneri navrhujú, aby každý pracovník SIS prešiel previerkami Národného bezpečnostného úradu. Súhlasíte?
„Oveľa efektívnejšie by bolo, keby bol v zákone o SIS jeden odsek, ktorý by hovoril, že príslušníci bývalej ŠtB nemôžu byť príslušníkmi SIS. Ak by aj NBÚ robil previerky, môže skúmať len možné riziko napojenia týchto ľudí na pracovníkov KGB, ale nie všetci pracovníci ŠtB takéto kontakty mali.“
Na verejnosť sa dostalo meno dnes už bývalého šéfa odpočúvania v SIS Ľuboša Urbana, ktorý odboru šéfoval už za Ivana Lexu. Poznali ste ho?
„Osobne nie, ale mám taký pocit, že mohol byť tým, čomu my veriaci hovoríme konvertita.“
Vladimír Mitro viackrát naznačil, že mu za Lexu donášal.
„Neviem povedať, či Urban bol ten, ktorý takéto informácie dával, viacerí príslušníci SIS aj Policajného zboru to robili. To by vedel povedať generál Mitro.“
Týždenník Domino fórum zverejnil, že Urbana chytila rozviedka SIS v Moskve na neohlásenej služobnej ceste. Ak sa stanete novým riaditeľom, preveríte to?
„Predpokladám, že už to v SIS niekto preveruje. Ak by to bolo tak, ako som čítal, bola by to vážna vec. Treba vedieť, že v tajných službách je bežné, že je niekto dvojitý a niekedy dokonca aj trojitý agent.“
Uvažovali ste už, koho si do služby zavoláte za spolupracovníka, napríklad na miesto námestníka?
„Samozrejme, ale to už nie sú veci pre verejnosť.“
Keď sa menilo policajné vedenie a odchádzali ľudia ako Pipta, Angyal, Stieranka alebo Ivor, vy ste to kritizovali. Dokonca ste povedali, že ide o pripravený scenár. Neuvažovali ste aj o nich?
„Podmienkou na to, aby takíto ľudia boli vo funkciách v SIS, je, aby boli po každej stránke prijateľní. Teda aj z hľadiska NBÚ alebo vlastnej spravodajskej služby a, samozrejme, aj z hľadiska verejnej mienky. O to je problém citlivejší.“
ANO váha, či vás podporí. Myslíte si, že to súvisí s vašou niekdajšou kritikou Pavla Ruska?
„Pán Rusko to aj nepriamo naznačil, keď hovoril o subjektívnych dôvodoch. Pravda je, že som mal výhrady k spôsobom, aké zvolil pri ochrane svojej osoby a Markízy.“
Dokážete s ním spolupracovať?
„Je to možné, sám pán Rusko bol u mňa ako u ministra vnútra a veľmi otvorene sme si o týchto veciach pohovorili.“
ANO už na začiatku kauzy odpočúvanie hovorila o krížovej kontrole. Ste ochotný pristúpiť na nejaké jej požiadavky na miesta v službe?
„Žiadna politická strana nemôže mať požiadavky na obsadenie postov, ktoré vyplývajú zo zákona o príslušnej službe. Môže sa uvažovať o ministrovi, riaditeľovi služby, ale ak ide o výkonné zložky, politické strany nie sú zo zákona oprávnené do týchto miest zasahovať.“
Kritika SIS sa začala po škandále s odpočúvaním. Ukázalo sa, že systém spravuje izraelská firma Verint, na Slovensku ju zastupuje Sigin, ktorá pre SIS pravdepodobne robí aj údržbu. Preveríte zmluvy s týmito firmami?
„Tieto veci sú predmetom vyšetrovania a jeho závery budem veľmi rád rešpektovať.“
Preveríte aj články v britskom magazíne Jane‘s intelligence digest, ktoré obvinili službu z rôznych nekalých činov?
„Jednou z mojich podmienok je, aby sa služba naozaj očistila, a to nielen od príslušníkov ŠtB, ale aj od takých ľudí, čo porušili svoju služobnú prísahu.“
Už ste povedali, že Peter Tóth nezostane šéfom kontrarozviedky, viete povedať, či zostane príslušníkom SIS?
„Samozrejme, musím si pohovoriť aj s Petrom Tóthom, ale nepredpokladám, že by mohol byť čo i len pracovníkom SIS. Už len z dôvodov, ktoré sú teraz predmetom vyšetrovania, ale aj z iných, ktoré súvisia napríklad aj s prácou v SME.“
Viete, čo v SIS zmeníte ako prvé?
„O tom nechcem pred verejnosťou hovoriť.“