BRATISLAVA - Pre nedostatok schopných ľudí v štátnej správe Úrad pre štátnu službu ešte v novembri minulého roka vyhlásil hromadné výberové konanie „najlepší z najschopnejších“. Aj keď oficiálne výsledky úrad ešte nezverejnil, už dnes je známy efekt konkurzu - a ten je rozpačitý.
Víťazi majú obsadiť tzv. euroúradnícke miesta a miesta v kanceláriách ministrov ako ich poradcovia či asistenti. Pôvodne sa v konkurze bojovalo o 25 miest, úspešne ním však prešlo len 15. Z tých na niektoré z miest nastúpilo alebo v krátkom čase nastúpi 8, traja sa ešte rozhodujú.
Sú dokonca aj takí, ktorí ponúkané posty jednoducho odmietli. „Mali výhrady k platovému ohodnoteniu, hoci o ňom vedeli,“ povedal predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai. Výberové konanie obhajuje ako „jediný spôsob, ako vieme zabezpečiť prílev novej krvi do štátnej služby“.
Konkurz sa skončil začiatkom februára vyhodnotením uchádzačov. Podľa našich informácií si „najlepší z najschopnejších“ mohli vybrať, na ktoré ministerstvo nastúpia. Menej atraktívne ministerstvá majú smolu.
„Nás si vybrali dvaja. Jeden už nastúpil, druhá nastúpi 1. apríla,“ povedala Liliana Bolemant z kancelárie ministra výstavby a regionálneho rozvoja. Na ministerstve tak stále zostáva šesť voľných miest na úseku európskej integrácie.
Ani ministerstvo pôdohospodárstva nebolo veľkým lákadlom a ešte troch ľudí na odbor európskej integrácie naďalej hľadá. „Naozaj ich potrebujeme,“ tvrdí hovorkyňa Katarína Czajlíková.
Ministerstvo financií bolo atraktívnejšie pre uchádzačov a zo štyroch miest má obsadené už tri. „Na ministerstve som už predtým pracoval, neuvažoval som nad iným,“ hovorí novopečený poradca ministra Radoslav Olekšák.
Olekšákovi sa konkurz videl zaujímavý, hoci nie veľmi ťažký. „Bolo to niečo nové. Bolo to skutočne komplexné zhodnotenie uchádzača.“ V tzv. hodnotiacom centre absolvovali pohovory s psychológmi, s hodnotiteľmi, vypracovali písomnú úlohu, riešili skupinové cvičenia a podstúpili aj ústny test z angličtiny.
Plai víťazov pokladá za mimoriadne schopných ľudí, bolo by na škodu ministerstiev nevyužiť ich. Práve v tom podľa neho však môže byť problém. „Prostredie, do ktorého idú, nie je celkom pripravené, aby dokázalo využiť ich schopnosti a udržať si ich.“
JOZEF ČAVOJEC
Vláda rozhodla o 219-tich strategických úradníkoch
BRATISLAVA - Okrem „najlepších z najschopnejších“, ktorých vyberá konkurzom Úrad pre štátnu službu, bude vláde pomáhať aj 219 úradníkov na miestach tzv. strategického významu. Zriadenie týchto miest včera schválila vláda a majú uľahčiť Slovensku vstup do Európskej únie.
Úradník na tomto strategickom mieste môže dostať navyše 30 až 100 percent tarifného platu. O výške príplatku rozhodne vedúci úradu. Predseda Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai upozorňuje, že na príplatky budú ministerstvá musieť „využívať vlastné rezervy“.
Najviac strategických miest (40) by malo byť na ministerstve školstva. Podľa Petra Mederlyho, zastupujúceho vedúceho úradu, sa peniaze pre úradníkov na strategických miestach nájdu.
Úplne výnimočnou kategóriou medzi „strategickými“ úradníkmi budú tí na miestach s tzv. osobným platom. Malo by ísť o riaditeľa Štátnej pokladnice, riaditeľa Agentúry pre riadenie dlhu a likvidity, ako aj riaditeľa odboru boja proti korupcii. Výšku platu určí Úrad pre štátnu službu podľa porovnateľných platov v súkromnom sektore, ale aj možností štátneho rozpočtu. (joč)