Predseda KDH Pavol Hrušovský navrhuje hľadať v súčasných zákonoch chyby a „ak zistíme čo len jeden prvok diskriminácie, sme pripravení schváliť novelu na jeho odstránenie“.
Kancelária pre ľudské práva vicepremiéra Pála Csákyho už návrh antidiskriminačného zákona pripravila. Utorňajšia koaličná rada sa na podnet KDH dohodla na vytvorení komisie, ktorá ho posúdi.
Jana Kviečinská z Úradu vlády povedala, že návrh zákona spĺňa náš záväzok voči únii. „Nie je pravda argument KDH, že nie sme povinní k tomuto pristúpiť,“ povedala.
KDH nevystupuje prvýkrát proti prijatiu antidiskriminačných opatrení. Minulý rok v júni poslanci o podobnom zákone na návrh Vladimíra Palka z KDH nerokovali. KDH vtedy prekážal odsek o zákaze diskriminácie pre sexuálnu orientáciu.
Kviečinská namieta, že zo zákona „nemôžeme vyberať jednu skupinu, ide to proti princípu“.
Pred dvoma týždňami opäť pričinením KDH vypadli z návrhu Zákonníka práce slová o zákaze diskriminácie zamestnancov na základe sexuálnej orientácie.
Na chýbajúce paragrafy, ktoré by zabránili diskriminácii, už upozornili niekoľkí experti Európskej komisie a európski politici. Túto výčitku obsahovala aj posledná správa Európskej komisie. Generálna riaditeľka komisie pre zamestnanosť a sociálne veci Odile Quintinová povedala, že každá krajina aj Slovensko si má pred vstupom do únie zákonom zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie pri zamestnávaní. „Či to bude upravovať Zákonník práce, alebo iný samostatný zákon, napríklad antidiskriminačný, je v rukách vlády,“ dodala pred dvoma týždňami.
Záväzok Slovenska voči Európskej únii
Slovensko sa zaviazalo zaviesť do svojej legislatívy dve smernice ku dňu svojho vstupu do 1. mája 2004. Obe smernice patria do komunitného práva, to znamená že členské štáty únie sú povinné prevziať ich do vlastného právneho poriadku:
- smernicu o zákaze diskriminácie na základe rasy alebo etnického pôvodu,
- smernicu, ktorá zakazuje akúkoľvek diskrimináciu v zamestnaní a zárobkovej činnosti.
(hr)