
Nielen Ján Figeľ, ale aj mladí ľudia na námestí v Banskej Bystrici vyjadrovali nesúhlasný názor na vojnu v Iraku. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
BANSKÁ BYSTRICA - Predseda zahraničného výboru parlamentu Ján Figeľ včera pred budúcimi diplomatmi v Banskej Bystrici kritizoval vojnu v Iraku. „Väčšinou raketa netrafí diktátora, ani Usámu bin Ládina,“ povedal v zaplnenej hale Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela.
Štáty a politici podľa neho väčšinou nekonajú spravodlivo, ale egoisticky. „Ak sa nekoná v záujme spoločného dobra, tak sa zrodí Mníchov, potom v 80. rokoch dodávali do Iraku zbrane, chemické technológie a biotechnológie USA, Veľká Británia aj Francúzsko a potom je problém diktátora zastaviť a odzbrojiť.“
Niektorí študenti poukázali na to, že pápež Ján Pavol II. prijal predstaviteľa Husajnovho režimu Tárika Azíza. Figeľ reagoval, že Azíz od pápeža dostal jasné posolstvo, aby Irak splnil rezolúcie a odzbrojil sa.
„Neviem, či takéto, alebo nejaké podobné posolstvá tlmočil slovenský minister hospodárstva Ľubomír Harach v novembri roku 2000, keď ho prijal iracký viceprezident. Možno prezident Saddám len nemal čas. Vláda totiž podpísala dve zmluvy. Teraz je to už najnebezpečnejší a najhorší režim, ktorý treba zastaviť,“ povedal Figeľ.
Podľa Figeľa nie je problém v tom, že pápež prijal Azíza, ale v tom, ako sa správajú štáty, keď ešte môžu predísť najhoršiemu.
DANIEL VRAŽDA