Na pamiatkovú starostlivosť Pro Slovakia zvýšila celkovú pridelenú sumu o šesť miliónov. Časť z toho sa ušla aj synagóge v Leviciach, ktorá sa má zmeniť na kultúrne centrum. FOTO - TASR
BRATISLAVA - Jedným z prvých praktických výsledkov nového vedenia ministerstva kultúry je zrýchlenie rozhodovacieho procesu v podporných programoch. Väčšinu žiadostí, ktoré boli podané na kalendárny rok 2003, jednotlivé komisie už schválili, a tak ich čaká už len fyzické pridelenie finančných prostriedkov zo štátneho rozpočtu.
Organizátori kultúrnych a umeleckých aktivít majú každoročne možnosť uchádzať sa o podporu zo strany ministerstva v dvoch hlavných programoch: účelové transfery a Pro Slovakia. Doteraz to však bývalo tak, že projekty sa v skutočnosti schvaľovali až v letných mesiacoch a až vtedy sa poskytovali peniaze. Pridelené sumy museli byť samozrejme vyúčtované do konca kalendárneho roka.
Priamym dôsledkom štátnej byrokracie bolo niekoľkomesačné obmedzenie aktivít neziskových organizácií, pre ktoré bol hlavným zdrojom príjmov na realizáciu ich projektov ministerský grant. Navyše, účelovo viazané prostriedky sa museli komplikovaným spôsobom vyúčtovať. Peniaze totiž nezriedka prišli na účet až v poslednom štvrťroku. Organizátori tak mali dve možnosti: buď sa zadlžiť, ale projekty uskutočniť, alebo čakať na štátne peniaze a potom ich hektickým spôsobom minúť. Nebolo nič neobvyklé, keď napríklad až na konci februára prišli na trh dvojčísla literárnych časopisov, ktorých vydanie bolo pôvodne naplánované na predchádzajúci rok.
Takýto rozhodovací mechanizmus už mnohí verejne kritizovali a až v tomto roku sa konečne zmenil. Na internetovej stránke ministerstva (www.culture.gov.sk) je verejne dostupný zoznam väčšiny podporených projektov v programe účelových transferov. Pozitívom je, že najmä umelecké a kultúrne časopisy už teraz vedia, s akými presnými sumami môžu vo svojom rozpočte počítať. No jedna vec sa nezmenila: vysoká podpora pre Literárny týždenník (tentokrát 3 milióny). Tento časopis sa zo zvláštnych príčin teší permanentnej podpore zo strany MK bez ohľadu na to, kto je práve ministrom.
Čo sa týka Pro Slovakie, podľa najnovších správ z jej celkovo pätnástich komisií k dnešnému dňu už jedenásť definitívne rozhodlo. Najviac (25 miliónov) tentokrát získajú projekty z oblasti pamiatkovej starostlivosti. Presné sumy a názvy konkrétnych projektov budú tiež zverejnené na webovskej stránke ministerstva kultúry.
Ako však na tlačovej besede ministerstva uviedol predseda rady Pro Slovakie Pavel Traubner, dnes sa rozdeľuje len necelá tretina sumy, akou fond disponoval pri svojom vzniku na začiatku deväťdesiatych rokov. Aj z tohto dôvodu nové vedenie ministerstva pripravuje transformáciu Pro Slovakie na nezávislú organizáciu. Tá by mala neštátnu kultúru podporovať omnoho efektívnejšie. Ako povedal pre SME poradca ministra Ladislav Snopko, ak sa podarí presadiť novú podobu fondu, ministerstvo kultúry už nebude kompetentné zasahovať do rozhodnutí jednotlivých komisií, ako sa to niekoľkokrát v minulosti stalo.
PODPORA Z FONDU PRO SLOVAKIA
projektov žiadané pridelené
2002 3375 1,21 mld 63,85 mil
2003 2732 1,40 mld 66,50 mil