BRUSEL – So znepokojením sledujú bruselskí úradníci z EÚ prípravy sobotňajšieho zjazdu rozhádanej českej vládnej strany ČSSD. Podľa analytikov je takáto rozpoltenosť pred referendom o vstupe do EÚ nežiaduca a predčasné voľby by mohli dopadnúť katastrofálne. Na zjazd sa dokonca chystá komisár pre rozšírenie Günter Verheugen, sám nemecký sociálny demokrat. Nechce však vyvolávať dojem nejakého straníckeho spolčovania. „Išiel by som na kongres každej českej parlamentnej strany, ak by ma pozvala. Snáď s výnimkou komunistov,“ povedal.
Bruselské posolstvo znie asi takto: Oslabenie premiéra Vladimíra Špidlu tým, že by nebol zvolený do čela strany, by pred referendom nebolo vhodné. Podľa politilóga Jeana-Michela De Waela by pre ČSSD v súčasnej situácii bolo najlepšou stratégiou „zatnúť zuby, zomknúť sa okolo Špidlu, nechať spory na lepšie časy v budúcom roku a zachrániť tak, čo sa dá“. Ak by sa zjazd pobral inou cestou, „doplatí na to ako Špidla, tak celá ČSSD“.
Ak by sa Špidlovi nepodarilo stranu udržať, čaká ho v predčasných voľbách porážka, vyvážená raketovým nástupom ODS a podstatným posilnením komunistov, aj tak už dosť silných. Pre európske smerovanie krajiny by to malo neblahé dôsledky. Práve preto diskrétne signály z Bruselu do Prahy nabádajú na zachovanie aspoň zdanlivej jednoty. Apeluje sa na širšiu európsku zodpovednosť, na nutnosť v jej záujme prekonať osobnú nevraživosť.
„Zbabrané prezidentské voľby a teraz ešte aj prehraný zjazd by zo Špidlu urobili politika na odstrel, ktorý by sa v čele vlády zrejme dlho neudržal,“ predpovedá De Waele. A čuduje sa, ako politik, ktorý sa teší povesti schopného, pracovitého a chytrého človeka, prejavuje taký nedostatok citu pre politickú stratégiu.
Autor: KAREL BARTÁK, čtk