
Prvé humanitárne dodávky dorazili k Iračanom cez práve odmínovaný prístav Umm Kasr. FOTO - REUTERS
Humanitárna pomoc pritom narazila na problémy ešte pred vypuknutím bojov. Donori sa nechceli podieľať na príprave zásielok, aby ich pobúrená verejnosť nepovažovala za spolustrojcov vojny.
Kľúčovým hráčom vo veci humanitárnych dodávok do Iraku ostáva OSN a jej program Ropa za potraviny. Je od neho závislých vyše 60 percent Iračanov, teda takmer 16 miliónov ľudí. Včera sa na pôde rozdelenej Bezpečnostnej rady OSN rozhodovalo, kto bude dočasne zastupovať irackú stranu v medzinárodných dohodách, ktoré tvoria základ programu.
Annan navrhuje, aby OSN prevzala kontrolu a prispôsobila dohody a celý program terajším potrebám. Rusko, Francúzsko a Čína však Annanovmu plánu odporujú s tým, že by mohol dať legitimitu irackej vojne.
Ak sa aj OSN program Ropa za potraviny podarí rýchlo spustiť, dokáže kŕmiť Iračanov len do konca apríla. Čo sa stane, ak sa bude bojovať ešte v máji, nikto presne nevie. Ak sa vojna predĺži, humanitárne organizácie čaká najväčšia humanitárna akcia v dejinách.
Doteraz sa v súvislosti s útokom Spojených štátov na Irak v debatách skloňovalo slovo právo, teraz nastúpilo aj slovo povinnosť. Povinnosťou USA je poskytnúť v oblastiach, ktoré majú v Iraku pod kontrolou, humanitárnu pomoc Iračanom postihnutým vojnou, vyhlásil generálny tajomník OSN Kofi Annan na stretnutí s poradkyňou amerického prezidenta pre otázky bezpečnosti Condoleezzou Riceovou.
Spojené štáty sa rozhodli začať si plniť svoju povinnosť tým, že budú poskytovať ochranu lodným konvojom v oblasti Perzského zálivu. Po troch dňoch úsilia sa armáde podarilo odmínovať prístav Umm Kasr.
Včera popoludní počas púštnej búrky dorazil do Umm Kasru prvý veľký konvoj s vodou a potravinami. „Jedlo, jedlo!“ vykríkol asi desaťročný chlapec a ukázal si prstom do úst, keď autá hrmotne prešli okolo zbúraných budov na kuvajtsko-irackej hranici.
Obyvatelia Umm Kasru sa zhromaždili v uliciach, vítali konvoj sprevádzaný americkými vojakmi zdvihnutými palcami a žobrali o jedlo a cigarety.
Z Jordánska k Bagdadu zamieril prvý konvoj organizácie Lekári bez hraníc s desiatimi tonami lekárskej pomoci, ktorá zahŕňa okrem iného chirurgické nástroje, generátory a vodu.
Nádejou na ďalšiu potravinovú pomoc je britská loď Sir Galahad s 211 tonami potravín a 101 tonami fliaš vody, ktorá sa v utorok večer presunula k ústiu rieky Char Abdalláh a včera sa vydala na šesťhodinovú cestu k prístavu Umm Kasr.
Aj britské ministerstvo financií uvoľnilo na humanitárne účely 30 miliónov libier. Časť z nich využili pracovníci Červeného kríža v meste Basra, ktorí už od víkendu pracujú na obnovení dodávok vody pre zbombardované mesto.
„Otázkou teraz je, aké bezpečné budú presuny humanitárnych pracovníkov irackým územím. „Naši ľudia predsa nie sú vojaci,“ povedal pre denník Washington Post Andrew Natsios, riaditeľ americkej vládnej agentúry pre medzinárodný rozvoj USAID.