operáciách, ale aj povojnovom Iraku, úlohe OSN v ňom či americko-európskych vzťahoch.
Premiér Blair je presvedčený, že OSN by mala hrať kľúčovú úlohu pri obnovovaní Iraku. Američania o tom po skúsenostiach s Radou bezpečnosti pred vojnou v Iraku až takí presvedčení nie sú. Ich plán obnovy krajiny s významnejšou úlohou pre OSN neráta, čo sa nepáči Európanom. Tí sa obávajú, že v Iraku pod civilnou správou, ktorú ustanovia Američania, sa nedostanú k lukratívnym zákazkám pri obnove a stratia vplyv.
Úlohou Blaira vo Washingtone bude presvedčiť Američanov o posilnení úlohy svetového spoločenstva v povojnovom Iraku, čo by nepriamo mohlo pozitívne vplývať na americko - európske zbližovanie.
Počas celej krízy sa Blair napriek podpore Američanom snažil do jej riešenia zapojiť OSN. Aj druhá rezolúcia o odzbrojení Iraku, o ktorej sa nakoniece nehlasovalo, vznikla pre tlak Británie na Američanov. Blair túto stratégiu neopúšťa ani počas vojny. Hovorí o potrebe prijať rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o pomoci, rekonštrukcii a budúcom usporiadaní Iraku.
Po stretnutí s americkým prezidentom Georgeom Bushom sa má stretnúť aj s generálnym tajomníkom OSN Kofim Annanom.
Témou rozhovorov s Bushom by mal byť aj celý blízkovýchodný región. Tony Blair sa veľmi angažuje v riešení izraelsko-palestínskeho konfliktu a bude svojho amerického partnera pravdepodobne tlačiť do razantnejšej angažovanosti v probléme.
(mik, reuters)