
Bomby v Bagdade zničili autá a podľa Iračanov zabili najmenej 14 ľudí.
FOTO – REUTERS
Zdá sa, že spojenci majú problém: nie je to Saddám Husajn ani jeho Republikánske gardy a dokonca ani púštne búrky. Včera dopadli na bagdadské trhovisko v severnej štvrti aš-Šaab dve bomby a podľa svedkov zabili najmenej 14 ľudí a zranili ďalších 30. Ak sa potvrdí, že to boli zblúdilé americké strely, bude to prvý vážnejší omyl spojencov, ktorý zabil civilistov.
Americkí a britskí generáli sa zatiaľ k tragédii odmietajú vyjadrovať. Tvrdia, že nevedia, či to boli ich strely. S prvými zábermi na zničenú ulicu si však iste uvedomili, že presne toto nechceli. Washington určil na začiatku vojny jasnú taktiku: pokiaľ možno vyhnúť sa civilným obetiam.
Sú v každej vojne, ale nemusí ich byť veľa. Prvý týždeň sa spojencom v tomto smere relatívne darilo. Napriek pozemným bojom a bombardovaniu Bagdadu a niektorých ďalších miest, nemohla ani Saddámova televízia ukazovať obete. Spojenci triafali vojenské ciele. Najväčším problémom bolo, že až príliš často triafali do vlastných radov.
Včera sa to zmenilo. Desať minút chôdze od centra Bagdadu vznikol po páde bômb kráter. V rušnej ulici zrazu stáli obhorené a zničené autá, zdemolované domy a mŕtve telá.
„Prečo museli dve strely dopadnúť na miesto, v ktorého okolí nie je žiaden zjavný vojenský cieľ?“ pýtali sa podľa reportéra BBC ľudia na mieste tragédie. Západní novinári z Bagdadu tvrdia, že najbližší vojenský cieľ je vzdialený niekoľko sto metrov. Podľa agentúry Reuters niektorí miestni priznali, že v blízkosti je vojenský objekt.
„Tvrdili, že budú strieľať len na vojenské ciele a teraz hádžu bomby na naše ženy a deti,“ hovorí reportérovi agentúry Reuters dvadsaťročný študent Sajf Džamal, ktorý stojí s obhorenou televíziou v ruke. Ďalší vykrikujú heslá proti Bushovi a hrozia do vzduchu puškami.
„Všetci sú veľmi nahnevaní,“ hovorí Paul Wood z BBC. Isté je, že zábery z miesta výbuchov vyvolajú novú vlnu odporu proti americkej a britskej akcii v Iraku. Nahnevaný bude najmä moslimský svet, reakciu však možno čakať aj v Európe.
Civilné obete sú v každej vojne. Pred dvanástimi rokmi trafila spojenecká raketa v Bagdade protiletecký kryt a zabila najmenej 314 ľudí. V rovnakej vojne trafila omylom bomba z britského bombardéra trh v meste Samawa a zabila 130 ľudí.
Vo vojne v Kosove zasiahli spojenci omylom čínsku ambasádu v Belehrade. V Afganistane dopadla bomba na trh, ale aj na svadobčanov, ktorí strieľali oslavné salvy do vzduchu.
Bombardovali aj irackú televíziu
BAGDAD - Spojenci sa včera pokúsili odstaviť Saddámovu televíziu. Počas nočného bombardovania Bagdadu trafili aj budovu televízie. Na osem hodín sa im podarilo prerušiť satelitné vysielanie. Iracká satelitná televízia, ktorú vlastní Saddámov syn Udaj, vysiela 24 hodín denne.
Štátna iracká televízia, ktorá nevysiela nepretržite, v čase bombardovania nevysielala. Ráno začala vysielať normálne predčítaním veršov z koránu. Pentagon oznámil, že terčom útokov bola aj iracká komunikačná a satelitná technika. Cieľom je ochromiť komunikačnú kapacitu irackého vedenia.
Amnesty International upozornila, že bombardovanie televízie je porušením Ženevských konvencií. „Je to civilný objekt, chránený medzinárodnými humanitárnymi zákonmi. Odôvodnenie, že ju zneužívajú na propagandu, nie je dostatočné opodstatnenie útoku.“ (čtk, kos)