Paríž/Brusel 26. marca (TASR) Francúzsko navrhlo Turecku na zasadnutí Rady veľvyslancov Severoatlantickej aliancie, že mu poskytne prostriedky na obranu pred prípadným irackým jadrovým, bakteriologickým a chemickým útokom. Ako ďalej konštatuje v dnešnom čísle denník Le Monde, veľvyslanec Turecka v NATO prijal ponuku Paríža kladne.
Francúzska iniciatíva na pondelkovej schôdzi nevyvolala osobitnú reakciu medzi veľvyslancami NATO, podotýka Le Monde. Celá udalosť by mohla vyznieť bez väčšieho významu, ak by sme sa na ňu nepozreli z pohľadu predchádzajúcej krízy, ktorá vznikla v NATO vo februári. Vtedy sa Francúzsko s Nemeckom a Belgickom postavili proti žiadosti o poskytnutie ochrany Ankare. Uvedené tri krajiny nechceli, aby vznikol dojem logiky vojny. Po niekoľkých týždňoch bezvýsledných rokovaní sa napokon hlasovanie o tejto otázke preložilo z Rady veľvyslancov NATO do Plánovacieho a obranného výboru NATO, v ktorom Francúzsko nemá zastúpenie, vysvetlil Le Monde.
Turecko potom dostalo od NATO batérie protiraketovej obrany Patriot, radarové lietadlá Awacs a prísľub, že sa mu pridelí aj jednotka protijadrovej, protichemickej a protibakteriologickej obrany. V rámci NATO sú protiradarové lietadlá a jednotky ochrany pred zbraňami hromadného ničenia, až na Francúzsko, zriedkavé.
Vo Francúzsku sú štyri jednoty na ochranu pred zbraňami hromadného ničenia, ktoré majú aj prostriedky na zisťovanie, analýzu a dekontamináciu. Paríž poskytol Ankare jednu jednotku. Pozostáva z 30 vojakov so štyrmi vozidlami na dopravu a štyrmi obrnenými transportérmi, umožňujúcimi rýchle zistenie a identifikáciu použitej bojovej látky. Miesto pôsobenia jednotky sa prísne limitovalo len na územie Turecka, zdôraznil Le Monde.
Táto dvojstranná spolupráca by sa mohla prerušiť, keby vojenské oddiely Ankary vstúpili na územie Iraku. Paríž v Bruseli znova pripomenul svoj postoj k riešeniu irackej krízy a k preventívnym útokom. Zároveň však chcel v tomto čase prejaviť solidaritu s Tureckom, vyzdvihol denník.
roi im