Juh Iraku 26. marca (TASR) - "Buď profesionálny, buď zdvorilý, ale buď pripravený zabiť každého, koho stretneš," platnosť tejto maximy príslušníkov americkej námornej pechoty si na vlastnej koži overil korešpondent agentúry Reuters Matthew Green, ktorý v Iraku sprevádza invázny oddiel Prvej expedičnej jednotky námornej pechoty.
"Puška amerického vojaka mierila priamo na moju hruď," začína Green svoju reportáž. O výnimočnosti situácie, v ktorej sa vojaci i novinári ocitli, svedčí aj skutočnosť, že korešpondent - na rozdiel od praxe agentúrnych novinárov - píše v prvej osobe.
"Práve som po vás išiel vystreliť," zašepkala postava, náhle si uvedomujúca, že som reportér a nie iracký vojak, ktorý sa vynoril z tieňov mesiacom osvetlenej púšte, cituje Green "mariňáka", ktorý takmer rozšíril bilanciu obetí konfliktu. "Pre oboch to bol nervy drásajúci moment," uzatvára novinár nočné stretnutie.
Amerických a britských vojakov v Iraku na každom kroku sprevádza viac ako 600 novinárov, ktorí s nimi zdieľajú mnohé riziká a útrapy. Ako väčšina vojakov niektorí z reportérov nemajú skúsenosti s konfliktom takéhoto veľkého rozsahu.
Nová generácia vojakov - a novinárov pokrývajúcich ich operácie - po prvý raz ochutnáva život vo vojnovej zóne. V Iraku sa všetci učia rýchlo.
"V noci, keď sa invázia začala, kryl som sa v zákope vedľa 19-ročného vojaka námornej pechoty, zatiaľ čo na horizonte blikali záblesky delostrelectva. Ťažké bombardéry vydávali zvuk, ako keby sa trhalo nebo. V diaľke kvílili sirény. Vojak v obavách z chemického útoku zaspal s nasadenou plynovou maskou," opisuje Green prvé zážitky z irackej vojny.
Ukrývanie v zákopoch a ich kopanie je ľahšia časť života s inváznou armádou. Zabudnite na teplé nápoje a sprchy. Cestu do Bagdadu charakterizujú nedostatok spánku, prepotené oblečenie a fádne jedlo vo forme dávok MRE - Meals, ready to eat (Strava pripravená na jedenie) - sofistikovanejšej obdoby na Slovensku známych "kádéčok".
Čo sa týka MRE, mnohí vojaci nedajú dopustiť na menu číslo osem - hamburger, ktorý sa - rovnako ako iné "chody" - zohrieva pomocou integrovaného chemického ohrievača. Nech už je stravovanie z amerických vojenských prídelov aké chce, život mnohých irackých vojakov a civilistov v krížovej paľbe, je zrejme oveľa tvrdší, ako väčšina spojeneckých vojakov a reportérov okúsi, uvádza Green.
Novinára pridelili k jednotke, ktorá vojakov v prvej línii zásobuje potravinami, palivom a muníciou. Jeho novým domovom sa stala kabína trojnápravového nákladného auta naloženého riadenými strelami a muníciou pre automatické zbrane. Základnú posádku vozidla tvoria dvaja vojaci.
Niekedy je možných pár hodín spánku - v kabíne alebo na púštnom piesku. Motory konvoja sa spúšťajú s úsvitom a jedlo sa konzumuje počas presunu. Spí sa vo vojenských topánkach a protichemickom obleku. Sú noci, keď sa nespí vôbec a konvoj sa presúva v tme.
Ako záchod slúži vykopaný otvor v zemi alebo prevrátená debna na muníciu skrytá v prívese. Od začiatku vojny sa nik neumýval ani nevyzliekol z nepriedušného protichemického obleku. Ku kúpeľu zvádzali vodné plochy v močarinách okolo rieky Eufrat, až kým v jednej z nich neuvideli mŕtveho psa.
Aj samotná práca v nákladniaku je spojená s problémami. V noci musia novinári písať s prikrývkou prehodenou cez hlavu a počítač, aby žiara monitora neosvetlila kabínu, ktorá by sa tak mohla stať terčom nepriateľa.