Chronológia dôležitých medzníkov a dokumentov vo vývoji vzťahov medzi SR a NATO

Bratislava 26. marca (TASR) - Veľvyslanci členských krajín NATO podpíšu dnes v Bruseli protokoly o prijatí siedmich nových krajín: Slovenska, Slovinska, ...

Bratislava 26. marca (TASR) - Veľvyslanci členských krajín NATO podpíšu dnes v Bruseli protokoly o prijatí siedmich nových krajín: Slovenska, Slovinska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Bulharska a Rumunska. TASR v tejto súvislosti vydáva chronológiu dôležitých medzníkov a dokumentov, vedúcich k prijatiu SR do aliancie.

1. 1. 1993 - vstup Slovenskej republiky do Severoatlantickej rady pre spoluprácu (NACC)

9. 2. 1994 - Predseda vlády Vladimír Mečiar v Bruseli podpísal Rámcový dokument Partnerstva za mier (PfP), čím potvrdil politické rozhodnutie Slovenska o začlenenie do euroatlantických štruktúr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

máj 1994 - SR prevzala prezentačný dokument k programu Partnerstva za mier.

23. 11. 1994 - Slovensko podpísalo s NATO individuálny program náplne spolupráce v súčinnosti Partnerstva za mier.

8. 10. 1995 - SR ako prvá z krajín participujúcich v PfP schválila "Dohodu medzi krajinami NATO a krajinami participujúcimi v Partnerstve za mier o štatúte ich ozbrojených síl" (Status of Forces Agreement-SOFA). Pre SR dohoda nadobudla platnosť v januári 1996.

18. 12. 1995 - Tranzitná dohoda medzi vládou SR a NATO o vykonávacích dohodách o prechode síl nadobudla účinnosť.

18. 3. 1996 - Slovenská republika odovzdala v bruselskom sídle NATO ako prvá krajina zo strednej a východnej Európy kompletný individuálny diskusný dokument, v ktorom sa hovorí o príprave na členstvo v NATO a o pohľade SR na európsky bezpečnostný systém a bezpečnostnú situáciu v strednej Európe. Tým začala intenzívny dialóg s NATO.

SkryťVypnúť reklamu

29.-30. 4. 1996 - Javier Solana počas návštevy Slovenska vyzval predstaviteľov SR, aby dokázali, že Slovensko je demokratickou krajinou vyznávajúcou rovnaké hodnoty ako aliancia.

3. 5. 1996 - začiatok individuálneho dialógu zameraného na SR a NATO venovaného politickým otázkam

25. 6. 1996 - Slovenská delegácia pod vedením štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Jozefa Šestáka a poslancov NR SR začala druhé kolo písomného individuálneho dialógu medzi SR a NATO k otázkam civilno-vojenských vzťahov, demokratického riadenia a kontroly ozbrojených síl, vojenskej infraštruktúry a interoperability a legislatívnych pravidiel týkajúcich sa pobytu a vysielania ozbrojených síl na územia iných štátov.

september 1996 - Americký Kongres vynechal Slovensko pre nedostatočnú demokratičnosť - na rozdiel od Česka, Poľska, Maďarska a dodatočne i Slovinska - zo zoznamu kandidátov na rozšírenie aliancie. Nemecký kancelár Helmuth Kohl vylúčil Slovensko z rady najhorúcejších adeptov na vstup do NATO.

SkryťVypnúť reklamu

október 1996 - Uskutočnilo sa druhé kolo individuálnych konzultácií medzi SR a NATO. Prediskutované boli otázky jadrovej politiky, rozširovanie NATO, informácie o hospodárskom vývoji SR, ratifikačné procesy v SR.

február 1997 - NATO oznámilo pokračovanie individuálneho dialógu s krajinami, ktoré ho začali v roku 1996 a mali záujem naďalej v ňom pokračovať. Slovensko prejavilo záujem sa v plnej miere zapojiť do ďalšieho dialógu.

17. 4. 1997 - Delegácia SR, vedená ministrom zahraničných vecí Pavlom Hamžíkom, bola v Bruseli na poslednom kole intenzívneho individuálneho dialógu s veľvyslancami členských štátov NATO.

23. 5. 1997 - Na Slovensku sa konalo referendum o vstupe krajiny do NATO v neadekvátnej politickej situácii zo strany vládnucich strán. Z týchto dôvodov sa na referende zúčastnilo iba 10 percent voličov a bolo neplatné.

SkryťVypnúť reklamu

8.-9. 7. 1997 - Kvôli nedostatkom v demokracii a nespĺňaniu politických kritérií nebola SR na summite NATO v Madride pozvaná do aliancie.

5.-6. 3. 1998 - Na návšteve SR bol generálny tajomník NATO Javier Solana, ktorý vtedajšiu vládu vyzval, aby splnila kritéria, ktoré jej umožnia vstup do NATO.

5.-6. 11. 1998 - Premiér Mikuláš Dzurinda v centrále NATO v Bruseli vyhlásil, že nová vláda je odhodlaná na nové rokovania o vstupe SR do NATO. Slovensko dostalo oficiálne pozvanie na intenzívne individuálne rozhovory s NATO.

23.-25. 4. 1999 - Na washingtonskom summite NATO a EAPC bola SR opätovne zaradená na zoznam kandidátskych krajín na vstup do NATO.

6. 10. 1999 - Vláda SR schválila Národný program prípravy na členstvo v NATO (NP PRENAME). Dokument bol 11.10.1999 odovzdaný v centrále NATO v Bruseli na posúdenie.

SkryťVypnúť reklamu

23. 2. 2000 - Na návštevu Slovenska pricestoval námestník generálneho tajomníka NATO Edgar Buckley. Výsledkom rokovaní bola správa, ktorá bola referenčným dokumentom pre rokovanie Severoatlantickej rady a SR pri vyhodnotení a autorizácii ročného programu prípravy SR na členstvo.

7. 4. 2000 - Severoatlantická rada zložená zo stálych predstaviteľov 19 členských krajín NATO v Bruseli prerokovala správu o pokroku Slovenska v smere implementácie akčného plánu pre členstvo, ktorá definuje v jednotlivých kapitolách, ako SR zvládla proces prípravy od minuloročného washingtonského summitu. Jeho výsledky s ohľadom vstupu do NATO boli hodnotené pozitívne.

11. 5. 2000 - Na prvú oficiálnu návštevu SR pricestoval nový generálny tajomník NATO George Robertson so sprievodom. Prijal ho premiér SR Mikuláš Dzurinda a prezident SR Rudolf Schuster a predseda parlamentu Jozef Migaš. Zúčastnil sa aj na mimoriadnom zasadaní vládneho výboru pre prípravu SR na členstvo v NATO.

SkryťVypnúť reklamu

28. 9. 2000 - Slovensko odovzdalo v bruselskom sídle aktualizovaný ročný plán prípravy na členstvo v NATO, ktorý obsahuje základné úlohy a ciele v politickej, ekonomickej, vojenskej, obrannej a bezpečnostnej oblasti, ako aj úlohy vo sfére zdrojov a legislatívy.

24. 11. 2000 - Generálny tajomník NATO George Robertson ocenil na stretnutí s Mikulášom Dzurindom v Bruseli pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo pri príprave na členstvo do NATO.

20. 4. 2001 - Minister zahraničných vecí Eduard Kukan a šéf rezortu obrany Jozef Stank sa zúčastnili v Bruseli na zasadnutí Severoatlantickej rady (NAC), ktorá prerokovala správu o pokroku Slovenska v plnení úloh Akčného plánu členstva (MAP). Slovenská delegácia prezentovala pokrok v stave pripravenosti SR prevziať povinnosti a záväzky členstva a obhajovať postavenie Slovenska ako silného kandidáta na získanie pozvánky do NATO.

SkryťVypnúť reklamu

5. 11. 2001 - Generálny tajomník NATO George Robertson počas návštevy Bratislavy rokoval s najvyššími ústavnými činiteľmi SR o aktuálnej bezpečnostnej situácii, rozširovaní NATO, ako aj o pripravenosti Slovenska vstúpiť do tejto organizácie.

7. 5. 2002 - Štátny tajomník MO SR Jozef Pivarči podpísal v Luxemburskom vojvodstve Memorandum o porozumení medzi SR a NATO pre technické zabezpečenie a zásobovanie (NAMSO) a spolupráci v oblasti logistického zabezpečení.

4. 11. 2002 - Nová vláda krátko pred dôležitým pražským summitom NATO schválila svoj vládny program. Jeho súčasťou bola skutočnosť, že vláda za svoje priority považuje vstup SR do EÚ a NATO.

21.-22. 11. 2002 - V Prahe sa konal summit NATO na ktorom aliancia pozvala na prístupové rokovania sedem krajín: Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko. Tieto štáty sa stanú členmi NATO najneskôr v máji 2004.

SkryťVypnúť reklamu

10. 3. 2003 - Na jednodňovej pracovnej návšteve Slovenska bol generálny tajomník NATO George Robertson, počas ktorej sa stretol s najvyššími ústavnými činiteľmi a ministrami zahraničných vecí a obrany. Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan mu odovzdal list, ktorým Slovensko prijíma pozvanie na členstvo v aliancii a potvrdzuje pripravenosť plniť záväzky z neho vyplývajúce.

Dokumentačná redakcia dh,KB

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 649
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 419
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 291
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 421
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 714
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 939
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 265
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu