Bratislava 26. marca (TASR) - Veľvyslanci členských krajín NATO podpíšu dnes v Bruseli protokoly o prijatí siedmich nových krajín: Slovenska, Slovinska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Bulharska a Rumunska. TASR v tejto súvislosti vydáva chronológiu dôležitých medzníkov a dokumentov, vedúcich k prijatiu SR do aliancie.
1. 1. 1993 - vstup Slovenskej republiky do Severoatlantickej rady pre spoluprácu (NACC)
9. 2. 1994 - Predseda vlády Vladimír Mečiar v Bruseli podpísal Rámcový dokument Partnerstva za mier (PfP), čím potvrdil politické rozhodnutie Slovenska o začlenenie do euroatlantických štruktúr.
máj 1994 - SR prevzala prezentačný dokument k programu Partnerstva za mier.
23. 11. 1994 - Slovensko podpísalo s NATO individuálny program náplne spolupráce v súčinnosti Partnerstva za mier.
8. 10. 1995 - SR ako prvá z krajín participujúcich v PfP schválila "Dohodu medzi krajinami NATO a krajinami participujúcimi v Partnerstve za mier o štatúte ich ozbrojených síl" (Status of Forces Agreement-SOFA). Pre SR dohoda nadobudla platnosť v januári 1996.
18. 12. 1995 - Tranzitná dohoda medzi vládou SR a NATO o vykonávacích dohodách o prechode síl nadobudla účinnosť.
18. 3. 1996 - Slovenská republika odovzdala v bruselskom sídle NATO ako prvá krajina zo strednej a východnej Európy kompletný individuálny diskusný dokument, v ktorom sa hovorí o príprave na členstvo v NATO a o pohľade SR na európsky bezpečnostný systém a bezpečnostnú situáciu v strednej Európe. Tým začala intenzívny dialóg s NATO.
29.-30. 4. 1996 - Javier Solana počas návštevy Slovenska vyzval predstaviteľov SR, aby dokázali, že Slovensko je demokratickou krajinou vyznávajúcou rovnaké hodnoty ako aliancia.
3. 5. 1996 - začiatok individuálneho dialógu zameraného na SR a NATO venovaného politickým otázkam
25. 6. 1996 - Slovenská delegácia pod vedením štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Jozefa Šestáka a poslancov NR SR začala druhé kolo písomného individuálneho dialógu medzi SR a NATO k otázkam civilno-vojenských vzťahov, demokratického riadenia a kontroly ozbrojených síl, vojenskej infraštruktúry a interoperability a legislatívnych pravidiel týkajúcich sa pobytu a vysielania ozbrojených síl na územia iných štátov.
september 1996 - Americký Kongres vynechal Slovensko pre nedostatočnú demokratičnosť - na rozdiel od Česka, Poľska, Maďarska a dodatočne i Slovinska - zo zoznamu kandidátov na rozšírenie aliancie. Nemecký kancelár Helmuth Kohl vylúčil Slovensko z rady najhorúcejších adeptov na vstup do NATO.
október 1996 - Uskutočnilo sa druhé kolo individuálnych konzultácií medzi SR a NATO. Prediskutované boli otázky jadrovej politiky, rozširovanie NATO, informácie o hospodárskom vývoji SR, ratifikačné procesy v SR.
február 1997 - NATO oznámilo pokračovanie individuálneho dialógu s krajinami, ktoré ho začali v roku 1996 a mali záujem naďalej v ňom pokračovať. Slovensko prejavilo záujem sa v plnej miere zapojiť do ďalšieho dialógu.
17. 4. 1997 - Delegácia SR, vedená ministrom zahraničných vecí Pavlom Hamžíkom, bola v Bruseli na poslednom kole intenzívneho individuálneho dialógu s veľvyslancami členských štátov NATO.
23. 5. 1997 - Na Slovensku sa konalo referendum o vstupe krajiny do NATO v neadekvátnej politickej situácii zo strany vládnucich strán. Z týchto dôvodov sa na referende zúčastnilo iba 10 percent voličov a bolo neplatné.
8.-9. 7. 1997 - Kvôli nedostatkom v demokracii a nespĺňaniu politických kritérií nebola SR na summite NATO v Madride pozvaná do aliancie.
5.-6. 3. 1998 - Na návšteve SR bol generálny tajomník NATO Javier Solana, ktorý vtedajšiu vládu vyzval, aby splnila kritéria, ktoré jej umožnia vstup do NATO.
5.-6. 11. 1998 - Premiér Mikuláš Dzurinda v centrále NATO v Bruseli vyhlásil, že nová vláda je odhodlaná na nové rokovania o vstupe SR do NATO. Slovensko dostalo oficiálne pozvanie na intenzívne individuálne rozhovory s NATO.
23.-25. 4. 1999 - Na washingtonskom summite NATO a EAPC bola SR opätovne zaradená na zoznam kandidátskych krajín na vstup do NATO.
6. 10. 1999 - Vláda SR schválila Národný program prípravy na členstvo v NATO (NP PRENAME). Dokument bol 11.10.1999 odovzdaný v centrále NATO v Bruseli na posúdenie.
23. 2. 2000 - Na návštevu Slovenska pricestoval námestník generálneho tajomníka NATO Edgar Buckley. Výsledkom rokovaní bola správa, ktorá bola referenčným dokumentom pre rokovanie Severoatlantickej rady a SR pri vyhodnotení a autorizácii ročného programu prípravy SR na členstvo.
7. 4. 2000 - Severoatlantická rada zložená zo stálych predstaviteľov 19 členských krajín NATO v Bruseli prerokovala správu o pokroku Slovenska v smere implementácie akčného plánu pre členstvo, ktorá definuje v jednotlivých kapitolách, ako SR zvládla proces prípravy od minuloročného washingtonského summitu. Jeho výsledky s ohľadom vstupu do NATO boli hodnotené pozitívne.
11. 5. 2000 - Na prvú oficiálnu návštevu SR pricestoval nový generálny tajomník NATO George Robertson so sprievodom. Prijal ho premiér SR Mikuláš Dzurinda a prezident SR Rudolf Schuster a predseda parlamentu Jozef Migaš. Zúčastnil sa aj na mimoriadnom zasadaní vládneho výboru pre prípravu SR na členstvo v NATO.
28. 9. 2000 - Slovensko odovzdalo v bruselskom sídle aktualizovaný ročný plán prípravy na členstvo v NATO, ktorý obsahuje základné úlohy a ciele v politickej, ekonomickej, vojenskej, obrannej a bezpečnostnej oblasti, ako aj úlohy vo sfére zdrojov a legislatívy.
24. 11. 2000 - Generálny tajomník NATO George Robertson ocenil na stretnutí s Mikulášom Dzurindom v Bruseli pokrok, ktorý Slovensko dosiahlo pri príprave na členstvo do NATO.
20. 4. 2001 - Minister zahraničných vecí Eduard Kukan a šéf rezortu obrany Jozef Stank sa zúčastnili v Bruseli na zasadnutí Severoatlantickej rady (NAC), ktorá prerokovala správu o pokroku Slovenska v plnení úloh Akčného plánu členstva (MAP). Slovenská delegácia prezentovala pokrok v stave pripravenosti SR prevziať povinnosti a záväzky členstva a obhajovať postavenie Slovenska ako silného kandidáta na získanie pozvánky do NATO.
5. 11. 2001 - Generálny tajomník NATO George Robertson počas návštevy Bratislavy rokoval s najvyššími ústavnými činiteľmi SR o aktuálnej bezpečnostnej situácii, rozširovaní NATO, ako aj o pripravenosti Slovenska vstúpiť do tejto organizácie.
7. 5. 2002 - Štátny tajomník MO SR Jozef Pivarči podpísal v Luxemburskom vojvodstve Memorandum o porozumení medzi SR a NATO pre technické zabezpečenie a zásobovanie (NAMSO) a spolupráci v oblasti logistického zabezpečení.
4. 11. 2002 - Nová vláda krátko pred dôležitým pražským summitom NATO schválila svoj vládny program. Jeho súčasťou bola skutočnosť, že vláda za svoje priority považuje vstup SR do EÚ a NATO.
21.-22. 11. 2002 - V Prahe sa konal summit NATO na ktorom aliancia pozvala na prístupové rokovania sedem krajín: Slovensko, Slovinsko, Estónsko, Litvu, Lotyšsko, Bulharsko a Rumunsko. Tieto štáty sa stanú členmi NATO najneskôr v máji 2004.
10. 3. 2003 - Na jednodňovej pracovnej návšteve Slovenska bol generálny tajomník NATO George Robertson, počas ktorej sa stretol s najvyššími ústavnými činiteľmi a ministrami zahraničných vecí a obrany. Šéf slovenskej diplomacie Eduard Kukan mu odovzdal list, ktorým Slovensko prijíma pozvanie na členstvo v aliancii a potvrdzuje pripravenosť plniť záväzky z neho vyplývajúce.
Dokumentačná redakcia dh,KB