Denník Berlingske Tidende s odkazom na televízne zábery z vojny konštatuje, že sa už objavujú prvé pochybnosti o rýchlom splnení dvoch cieľov vojenskej operácie: zvrhnutí Saddáma Husajna a odzbrojení Iraku.
Ako ďalej uvádza, len naivní optimisti si mysleli, že vojenská operácia v Iraku sa dá zvládnuť - ako sa zvykne hovoriť - ľavou zadnou, teda za pár dní. Hrozba, akú pre svet predstavuje Irak, nepominie len tak. Nejaká rýchla invázia či bomby rozhodne nestačia. To ale neznamená, že vojna v Iraku musí byť nepredvídateľne dlhá.
Ďalší dánsky denník Information je k spojencom kritickejší a pripomína im, že Ženevská konvencia jednoznačne nehovorí o použití záberov vojnových zajatcov, ako to tvrdí americká vláda i dánsky premiér Anders Fogh Rasmussen.
Podľa Charty OSN nie je vojna v Iraku legitímny či dokonca legálny konflikt. To je podľa denníka "veľmi zvláštna, ojedinelá okolnosť".
Autor článku v tejto súvislosti poznamenáva, že protesty Američanov a Britov, ktorí sa sťažujú na porušovanie vojnových pravidiel či dokonca na to, že ich vojaci sa stali obeťami vojnových zločinov, nie sú za týchto okolností príliš presvedčivé.
"Napokon," píše Information, "ľudia na celom svete považujú USA, Britániu, Austráliu, Poľsko, Dánsko a ďalšie krajiny za agresorov. Nesmieme zabúdať, že oprávnenosť určitého konfliktu do značnej miery určuje medzinárodná verejná mienka."
Švédsky denník Svenska Dagbladet si kladie otázku, ako sa vlastne k vojne v Iraku stavia Švédsko? Odpoveď podľa neho znie: "Ako sa to vezme."
Kým sa dalo bezbolestne podporovať rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN číslo 1441 a britského premiéra Tonyho Blaira, Štokholm ich podporoval a tvrdil, že Bagdad musí plniť rezolúciu pod hrozbou použitia sily. Keď sa však situácia zmenila, vláda sa zachovala rovnako, ako médiá a teraz uprednostňuje opačný názor," uvádza Svenska Dagbladet.
Podľa nórskych novín Aftenposten je konflikt v Iraku vojnou bez víťaza. Na strane porazených nebudú podľa neho len irackí civilisti, vojaci a Saddám Husajn, ktorý nedbal na varovania, ale aj medzinárodné spoločenstvo.
"To totiž ani na začiatku 21. storočia nedokáže zabrániť tomu, aby sa politickí lídri dopúšťali násilia na obyvateľstve vlastnej krajiny," uzatvára nórsky denník Aftenposten.