Brusel 26. marca (TASR) - Konvent o budúcnosti EÚ má dnes v Bruseli na programe ďalšie dodatočné zasadnutie, na ktorom delegáti diskutujú o prvých siedmich článkoch budúcej európskej ústavy, vrátane spornej otázky náboženských hodnôt a federálneho princípu niektorých politík.
Grécke predsedníctvo EÚ medzitým skúma možnosť zorganizovať v lete mimoriadny summit európskych lídrov, ktorý by bol celý zasvätený diskusii o budúcnosti Európy.
V dôsledku irackej krízy totiž predsedníctvo na minulotýždňovom summite v Bruseli zrušilo plánovanú dvojhodinovú diskusiu s predsedom Konventu Valérym Giscardom dďEstaing. Budúcnosť EÚ a najmä jej zahraničnej politiky bola poslednou vecou, o ktorej chceli rozhádaní lídri hovoriť, priznali bruselskí diplomati.
Grécko teraz plánuje usporiadať schôdzku lídrov EÚ so Giscardom v apríli v Aténach, buď pred alebo po slávnostnom podpise zmluvy o pristúpení, ktorý je naplánovaný na 16. apríla. Členské štáty EÚ s tým zrejme budú súhlasiť, keďže v Aténach tak či tak budú ich najvyšší predstavitelia.
Konvent má návrh európskej ústavy predložiť na júnovom summite v gréckom Solúne, Giscard však už naznačil, že tento termín nemusí stihnúť. Okrem toho je agenda solúnskeho summitu už teraz preplnená a na Giscarda by lídrom zrejme neostalo veľa času.
Šéf Konventu preto nevylúčil, že práca 105-členného zhromaždenia sa pretiahne do septembra. Viaceré členské krajiny EÚ, vrátane Nemecka a Talianska, ktoré bude únii predsedať v druhom polroku, však trvajú na dodržaní pôvodného termínu.
Grécko preto nevylučuje, že zvolá koncom júna mimoriadny summit venovaný výlučne reforme EÚ. Prvým dátumom, ktorý koluje v bruselských kuloároch, je 30. jún. Členské krajiny sa však k takýmto plánom zatiaľ nevyjadrili.
(spravodajca TASR Robert Sermek) ed