Tokio 26. marca (TASR) - Americké ministerstvo obrany schválilo pôsobenie pozorovateľa organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) medzi svojimi jednotkami v Iraku.
Zástupca RSF, organizácie na ochranu novinárov, bude od piatku začlenený do jedného z amerických operačných práporov, kde bude sledovať podmienky práce novinárov.
"Je to prvý prípad, keď armáda vo vojne akceptovala, že mimovládna organizácie bude sledovať jej počínanie počas operácií," vyhlásil v Tokiu generálny tajomník RSF Robert Ménard, ktorý dnes rozhodnutie Pentagónu oznámil novinárom.
Ménard označil "statočné a odvážne" rozhodnutie za dôkaz úsilia o transparentnosť zo strany americkej administratívy, keďže tá vie, že RSF je organizáciou, ktorá "nešetrí kritikou, ak je potrebná". Podľa Ménarda Američania RSF dali na výber medzi dvoma oddielmi - skupinou z Texasu a oddielom zo základne v Nemecku.
Šéf RSF pripomenul, že viac ako 600 novinárov v americko-britských jednotkách operujúcich v Iraku muselo pred nasadením v teréne podpísať "dohodu o základných pravidlách" ich pôsobenia, ktorá obsahuje 50 bodov. Ménard dodal, že začleňovaním novinárov do svojich jednotiek sa Američania vrátili k tradícii, ktorú nepraktizovali od vojny vo Vietname.
Podľa Ménarda RSF neodsudzuje princíp začleňovania novinárov do bojových jednotiek, ktorý môže zefektívniť spravodajské pokrývanie konfliktu. Dodal však, že niektoré body charty sú problematické.
Osobitne uviedol body 41,42 a 43, ktoré zakazujú zverejňovanie obrazov bez povolenia amerických vojenských úradov.
V súvislosti s možnosťou odmietnutia zverejniť niektoré zábery Ménard poznamenal, že vojenské kruhy sú zrejme v "pokušení" nepustiť na verejnosť znepokojujúce obrazy alebo obrazy, ktoré ukazujú menej slávne stránky vojny.
RSF na svojej internetovej stránke v príspevku z 19. marca uvádza, že body 40,42 a 43 charty zakazujú zverejňovanie záberov tvárí vojnových zajatcov a vojakov zabitých v bojoch. Podľa organizácie tieto ustanovenia "podkopávajú právo na informovanie verejnosti". "Je na novinároch, nie na americkej armáde, aby rozhodli, čo môže a čo nemôže byť zverejnené, v súlade s novinárskym kódexom," konštatuje RSF.
Článok na internetovej stránke RSF zverejnili ešte pred kontroverziou okolo otázky dodržiavania Ženevských konvencií, ktorú vyvolali zábery amerických vojnových zajatcov v irackej televízii a ktorá upriamila pozornosť aj na zábery irackých zajatcov zverejnených v západných médiách, pričom niektoré z nich poskytli priamo spojenecké ozbrojené sily.
Podľa Ženevských konvencií strana, ktorá vojnových zajatcov zadržiava, musí zabezpečiť, že nebudú vystavení "zvedavosti verejnosti". Konvencie pochádzajú z čias, keď "vojnu v priamom prenose" nemohol nik predpokladať a v súvislosti s prezentovaním zajatcov verejnosti reagujú hlavne na prehliadky, resp. sprievody zajatcov mestami, praktizované v minulosti.
RSF vyjadrila obavy aj v súvislosti s pravidlom číslo 6, ktoré dovoľuje veliteľom jednotiek "embargovať" správy poškodzujúce "operačnú bezpečnosť". Organizácia poukazuje, že škála takýchto správ je definovaná príliš vágne a dĺžka trvania embarga nie je špecifikovaná.