Koaličné vojská sa medzitým snažia otvoriť cestu pre ďalšie dodávky pomoci tým, že odstraňujú iracké míny v prístave v juhoirackom meste Umm Kasr, ktorý je kľúčový pre lodné zásielky jedla, vody a liekov do krajiny. USA a Británia tvrdia, že majú dostatočnú kontrolu nad prístavom a dúfajú, že prvé lode s pomocou by mohli doraziť dnes alebo vo štvrtok.
Sedem veľkých kamiónov s fľašami vody, tuniakovými konzervami, sušienkami a iného jedla od Kuvajťanov odišlo dnes smerom do Umm Kasr v sprievode amerických vojakov. Pôvodný plán bolo naložiť 30 kamiónov, piesková búrka však znížila viditeľnosť na asi 100 metrov, uviedla americko-kuvajtská organizácia pre humanitárnu pomoc.
Dodávkam pomoci však môžu brániť boje, ktoré stále prebiehajú na juhu krajiny. Podľa odhadov Svetového programu výživy (WFP) majú Iračania dosť zásob potravín na päť týždňov. Asi 60 percent z 22 miliónovej irackej populácie je závislých na dodávkach jedla a liekov od OSN. WFP chce požiadať o jednu miliardu dolárov, najväčší finančný balík v histórii, aby nasýtil iracký národ počas šiestich mesiacov.
Mimoriadne vážna vyzerá byť situácia v juhoirackej Basre - druhom najväčšom meste krajiny, kde sa výrazne prerušili dodávky pitnej vody a obyvatelia podľa humanitárnych pracovníkov pijú kontaminovanú vodu riskujúc vypuknutie epidémií.
Podľa generálneho tajomníka OSN Kofiho Annana majú USA a Británia právnu zodpovednosť za poskytnutie humanitárnej pomoci Iračanom. Biely dom obvinil režim Saddáma Husajna, že spomalil tok americkej humanitárnej pomoci v hodnote 105 miliónov dolárov zamínovaním prístavu Umm Kasr. Iracké ministerstvo obchodu obvinilo Washington a Londýn, že rozpútaním vojny prerušilo dodávky jedla v rámci programu ropa za potraviny, a dodalo, že Irak ako bohatá krajina nepotrebuje humanitárnu pomoc.