Frankfurt 26. marca (TASR) - O ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi možno povedať všeličo, len jedno nie: že sa nesnaží využiť všetky šance na posilnenie vplyvu Ruska na svetovú politiku, píše dnešné vydanie nemeckého konzervatívneho denníka Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Rozšírenie NATO smerom na východ Moskva zastaviť nedokázala, tento krok však Putin využil a z Ruska napokon urobil "skoročlena" aliancie. Keď svet nasledoval Ameriku v boji proti terorizmu, prihlásil sa Putin ako dobrovoľník - a podarilo sa mu zmierniť a napokon aj umlčať kritiku Západu na vojnu v Čečensku, pripomína nemecký denník.
Aj v irackej kríze si nechal ruský prezident všetky cesty otvorené tak dlho, ako sa len dalo. Ťaženie proti Bagdadu označil za chybu až vtedy, keď sa samotný Washington dostal do "priateľskej paľby" svojich spojencov. Názorové rozdiely medzi západnými spojencami a následné vzájomné odcudzenie otvorili Rusku možnosti, ako si do určitej miery diplomaticky pokaziť vzťahy s USA a prihriať si tak svoju vlastnú polievočku, dodáva FAZ.
Putin, ktorý sa dostal k moci aj vďaka sľubu, že Rusku vráti jeho niekdajšiu moc, by bol asi veľmi zlým politikom, keby nevyužil nemecko-francúzske pozvanie na vytvorenie trojzväzku proti Amerike a neprezentoval sa vzápätí ako predstaviteľ staronovej európskej veľmoci.
Kvôli Berlínu, ktorý Washington už aj tak dávno odpísal, však ku kríze rozhodne nepríde. Putin by si mal dávať pozor, aby súčasné vojnové udalosti v Iraku nezaťažili jeho vzťahy s USA do neúnosnej miery. Rusko totiž potrebuje USA kvôli nevyhnutným reformám, ktoré má pred sebou.
Noviny konštatujú, že Ameriku, ovenčenú víťazstvom, si Moskva síce želať nemusí, porážka Washingtonu by však bola katastrofou aj pre Rusko. Kto by potom zastavil Saddáma Husajna a jeho nasledovníkov?
Z pohľadu svetovej politiky však Moskva plní momentálne inú úlohu - pripomína Američanom slovom a skutkom, že nemieni uľahčovať život hyperveľmoci a že každá vojna má aj svoju politickú hodnotu, ktorá sa nedá vyčísliť v peniazoch, uzatvára FAZ.