Londýn 26. marca (TASR) - Americká vojenská stratégia v Iraku je odklonom od doktríny použitej vo vojne v Perzskom zálive v roku 1991, ktorá rátala s obrovskými obrnenými zoskupeniami, konštatuje dnes britský denník Daily Telegraph.
Nová stratégia pod názvom Rýchle rozhodné operácie sa opiera najmä o technológiu, ktorá umožní americkým silám skombinovať vzdušné sily útočiace na pozemné ciele, helikoptéry a rýchlo sa presúvajúcu pechotu a tanky do jedného a mimoriadne rozhodného útoku. Nepočíta sa pri tom so zničením všetkých irackých jednotiek v zákopoch. Spojenci ich obídu a izolujú, takže im nezostane iná možnosť, ako sa vzdať, tvrdí Daily Telegraph.
Noviny Times sa zase zamerali na irackú taktiku. Podľa tohto denníka iracká armáda niekoľko mesiacov študovala porážky amerických jednotiek v Somálsku, Libanone a Vietname v snahe zdokonaliť partizánsky spôsob boja, ktorý teraz účinne využíva proti útočiacim koaličným silám.
Silný odpor irackých síl prekvapil amerických a britských veliteľov, no Saddám Husajn a jeho vojenskí poradcovia sa netajili svojimi prípravami, s ktorými začali takmer pred rokom. Otvorene hovorili o vtiahnutí koaličných síl do obývaných oblastí, útočení zo zadných pozícií a využívaní sústredenej paľby na zostrelenie vrtuľníkov.
Túto taktiku využili Iračania aj v nedeľu neďaleko mesta Karbalá proti 32 vrtuľníkom typu Apache. Všetky z nich boli zasiahnuté, jeden dokonca zostrelený. Hoci šlo len o paľbu z jednoduchých zbraní, bola taká sústredená, že jeden americký pilot situáciu opísal ako let do osieho hniezda. Američania sú teraz nútení svoju taktiku prehodnotiť, uzatvárajú Times.