Londýn 26. marca (TASR) - Civilisti v Basre povstali proti režimu irackého prezidenta Saddáma Husajna v utorok po nástupe noci. Informovali o tom reportéri sprevádzajúci britské jednotky, ktoré obkľúčili druhé najväčšie mesto Iraku.
Britský náčelník štábu spojeneckého centrálneho velenia v Katare generál Peter Wall potvrdil, že povstanie je v počiatočnom štádiu. Spojenci majú záujem podporiť ho. Avšak nevedia, čo bolo bezprostredným podnetom pre povstanie, akého je rozsahu, ani, kam to ich to dovedie.
Na povstanie, v ktoré koalícia dlho dúfala, reagovali sily lojálne irackému vodcovi Saddámovi Husajnovi mínometnou paľbou a horizontálnym delostreleckým ostreľovaním.
Britské sily zo 7. obrnenej brigády, tzv. púštne krysy, ktoré obkľúčili mesto, bombardovali postavenia prosaddámovských síl.
Nepokoje sa údajne začali po tom, ako britskí vojaci v utorok na úsvite zajali niekoľko kilometrov na juh od Basry vysokého predstaviteľa vládnucej irackej Socialistickej strany arabskej obrody (BAAS).
Iracký minister informácií Muhammad Saíd as-Sahháf informácie o povstaní poprel.
Britskí spravodajcovia v okolí Basry oznámili, že sa britské sily pripravujú vstúpiť do centra mesta súčasne so svitaním v obave, že ak to neurobia, nájdu v meste vysoký počet civilných obetí.
Plány vstúpiť do Basry potvrdil aj hovorca britskej armády Al Lockwood. "Verím, že máme v úmysle ísť do vnútra ráno...Sledujeme veľmi starostlivo situáciu a ak to bude potrebné počas noci, podporíme ich," povedal.
Reportér novín Telegraph citoval britského predstaviteľa, podľa ktorého sa povstanie sústredilo v severnej časti mesta. "Videli sme veľké davy ľudí na uliciach," pokračoval. A dodal, že "Iračania strieľajú svojím delostrelectvom do vlastných ľudí".
Predtým v utorok sa rad asi 50 irackých tankov pokúsil preraziť von z Basry, ale britské sily ich zahnali nazad s ťažkými stratami, vrátane 20 obrnených vozidiel. Briti pri akcii neutrpeli údajne nijaké straty.
Ak bude povstanie úspešné, prinesie to úľavu koalícii.
Pred začatím vojny v Iraku sa očakávalo, že zväčša šiitsky juh Iraku privíta Američanmi vedenú inváziu, avšak namiesto toho sa koaličné sily stretli s odporom v každom veľkom meste na ceste do Bagdadu.
Po vojne v Perzskom zálive v roku 1991, USA povzbudzovali tamojšie povstanie, avšak zdržali sa pomoci, keď ho Saddámove sily potlačili. Podľa Američanov to je práve dôvod, prečo šiiti doteraz nepovstali.
"Ak sa pamätáte na rok 1991, stovky tisíc ľudí bolo zabitých, pretože si mysleli, že majú šancu na ľudové povstanie... a podpora neprišla tak, ako si predstavovali. Myslím si, že tu máme, a celkom správne, veľmi opatrných ľudí," zhodnotil v utorok vo Washingtone situáciu v Basre predseda Zboru náčelníkov generálnych štábov ozbrojených síl USA generál Richard Myers.
Minister obrany USA Donald Rumsfeld bol opatrnejší, keď vyhlásil, že "ktokoľvek, kto sa zúčastňuje na povstaní, má množstvo odvahy a ja dúfam, že budú mať úspech".