BASRA - V juhoirackej Basre to včera vrelo. Hovorilo sa o protisaddámovskom povstaní či nepokojoch, ktoré začali šíiti. Odpor obyvateľov mesta sa snažili podporovať aj britské jednotky sústredené pri meste. Ak by sa tieto informácie potvrdili, išlo by o prvé povstanie proti Husajnovi .
Centrálne časti mesta stále ovládajú Husajnovi oddané polovojenské jednotky fedajínov a členov vládnej strany Baas. V meste, v ktorom žije okolo 1,8 milióna obyvateľov, boli aj tanky a delá irackej armády, ktoré sa skrývajú pred spojencami v uliciach mesta a odtiaľ strieľali na Britov. Počet irackých vojakov sa odhadoval na tisíc a údajne strieľali aj na povstalcov. Briti nechceli začať priamy útok na mesto, pretože sa obávali vysokých strát medzi civilistami.
Povstanie potvrdila aj opozičná šíitska strana, ktorá operuje v Iráne, a niektoré vojenské zdroje pre spravodajské televízie. Iracký minister informácií Muhammad Saíd Saháf tieto správy poprel.
V meste je vážna humanitárna kríza, ocitlo sa bez dodávok elektrickej energie a pitnej vody. Podľa Britov používajú iracké polovojenské jednotky civilistov ako živé štíty. „Nemôžeme v takých prípadoch zasahovať, nie sme vrahovia,“ povedal britský hovorca Chris Vernon. Britské ťažké delá ostreľovali mínometné stanovištia, ktoré údajne iracká armáda použila na potlačenie povstalcov. Podľa Sky News sa zapájali aj lietadlá.
Už v roku 1991 počas prvej vojny povstali šíiti v Basre, ktorá nie je Husajnovi veľmi naklonená. (mch, reuters)