Americkí velitelia včera uisťovali, že nepriazeň počasia ich nezastaví. Zdôraznil to aj najvyšší americký vojenský predstaviteľ Richard Myers. Kombinácia silného vetra s piesočnou búrkou, bleskami i dažďom je však nepríjemná.
Vojnová história pozná veľa príkladov, keď počasie zásadným spôsobom ovplyvnilo výsledok bojov. Známe sú príklady z Ruska - krutá zima tu zničila dobyvačné plány Napoleona a neskôr aj hitlerovského Nemecka. Klimatické podmienky spôsobovali občas problémy Američanom aj vo vietnamskej vojne.
Takúto dôležitú rolu počasie v tomto konflikte nezohrá. Púštne búrky v tomto ročnom období sa očakávali a spojenci sa na ne pripravovali. O počasí sa v tomto konflikte hovorilo veľmi často už pred jej začiatkom. Správne načasovanie bolo dôležité - aby sa vojaci v horúcej púšti neupiekli, bolo potrebné začať s bojmi ešte v jarných mesiacoch.
Púštne búrky spojencov teda len spomaľujú - predovšetkým letecké zložky. Predpovede počasia naznačujú, že by mohli trvať aj niekoľko dní.
„V takých podmienkach sa nedá lietať,“ oznámil včera poručík Patrick Gioia z americkej 101. leteckej divízie mieriacej na Bagdad. Vietor dosiahol rýchlosť 92 kilometrov za hodinu a viditeľnosť nebola ani kilometer.
Vrtuľníky Apache nemohli vyštartovať do akcie. A bez Apachov sa nemôžu dopredu posúvať ani pozemné jednotky.
„Naše zbrojné systémy ale pracujú v každom počasí, náš plán pokračuje na všetkých frontoch aj v takomto zlom počasí,“ tvrdil presvedčivo americký generál Victor Renuart.
(mch)