Blíži sa boj o červenú líniu okolo Bagdadu

Bitka o Bagdad všetko rozhodne. Spojenci sa už dostali na hranicu červenej línie, ktorú okolo Bagdadu vytýčil Saddám Husajn. Rozhodujúci útok sa môže začať kedykoľvek.


Americkí vojaci sa na ceste do Bagdadu radia, ako postupovať proti Republikánskym gardám. FOTO- REUTER


Už v nedeľu spojenci narazili na prvé jednotky Republikánskych gárd. Elitné jednotky sú považované za najväčší problém víťazstva v tejto vojne.

Experti upozorňujú: od toho, aký odpor budú Republikánske gardy klásť, bude závisieť, ako dlho ešte bude táto vojna trvať.

Ukáže sa to veľmi rýchlo. Už v bitke, ktorá sa blíži južne od Bagdadu. Ak to pôjde podľa plánu, ešte stále to môže byť otázka desiatich dní. Ak bude ale odpor silnejší, môže to trvať aj dlhé týždne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Saddám Husajn na mape nakreslil červený kruh. Približne 50 kilometrov od Bagdadu sa začína územie, ktoré bránia najlepšie vyzbrojené a na všetko odhodlané jednotky.

Republikánske gardy majú 60- až 100-tisíc mužov. Nikto presne nevie, čo od nich možno čakať. Odborníci dokonca hovoria o chemických útokoch.

Isté je len to, že proti spojencom na juhu teraz stojí desaťtisícová divízia Medina. Práve táto jednotka Republikánskych gárd má na svedomí najväčšiu bitku prvej vojny v Perzskom zálive pred 12 rokmi. Medina stráži juh a Američania jej prítomnosť okamžite pocítili: Iračania pri bojoch pri Karbale zostrelili najmenej dva vrtuľníky a dostali sa do takej paľby, akú ešte v Iraku nezažili.

V hre je celá americká stratégia. Doteraz si spojenci veľmi dávali záležať na tom, aby bombardovali len jednoznačne vojenské ciele, nepúšťali sa do akcií, ktoré by mohli byť príliš veľkým rizikom pre civilistov. Masívne bombardovanie celých plôch územia sa tak zatiaľ nekonalo. Po prekročení červenej línie to už ale nemusí stačiť.

SkryťVypnúť reklamu

Práve to ukážu boje proti divízii Medina. Americký minister zahraničia Colin Powell je optimista. Podľa neho to nebude problém: v nedeľu vrtuľníky divíziu lokalizovali, v pondelok a včera ju americké lietadlá výdatne bombardovali. Možno už dnes spojenci začnú rozhodujúcu fázu operácie.

Experti ale upozorňujú: nemusí to byť také jednoduché. K hlavným bojom totiž nedôjde v irackej púšti. Krajina južne od Bagdadu je členitejšia a zelenšia. Republikánske gardy sa poučili z prvej vojny a hlavne z Kosova. Tanky skrývajú pod stromami, tam ich ťažké bombardéry nenájdu. Vrtuľníky sú zas príliš zraniteľné.

Spojenci si aj vďaka púštnej búrke dali poslednú prestávku. Potom ich čaká divízia Medina. Ani jej porážka ale nemusí znamenať koniec vojny. Republikánske gardy sú nepochybne lepšie ako obyčajná armáda. V centre Bagdadu ale spojencov čakajú tí najlepší - Špeciálna republikánska garda.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sú to Republikánske gardy

Vznikli počas vojny Iraku s Iránom v 80. rokoch. Boli to dobrovoľníci, ktorým Saddám sľúbil odmeny: autá, domy. Za vernosť sa stali elitou irackých ozbrojených jednotiek.

Pôvodne malá jednotka, ktorá strážila prezidentský palác, sa rozrástla na takmer stotisícovú silu. Republikánske gardy sa delia na šesť divízií. Na ich čele je Saddámov mladší syn Kusaj.

Nie sú však osobnou ochranou Saddáma Husajna. Prestal im totiž veriť. Na začiatku 90. rokov boli niektorí generáli Republikánskych gárd zapletení do pokusov o atentát na prezidenta.

Vysunul ich preto z Bagdadu. A začal ich využívať najmä na riešenie sporov medzi pravidelnou armádou a špeciálnymi republikánskymi gardami, ktoré sa stali jeho osobnou ochranou. Republikánske gardy tiež použil na potlačenie povstaní šíitov na juhu a Kurdov na severe krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Aj teraz rozostavil Republikánske gardy na hranice červenej línie v okolí Bagdadu. Centrum mesta a pravdepodobne aj jeho ale strážia Špeciálne republikánske gardy. Tie majú približne 15-tisíc mužov. (kos)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  5. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  8. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  1. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 7 008
  2. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 975
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 4 232
  4. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 969
  5. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 3 755
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 438
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 105
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 518
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu