Mimovládne organizácie väčšinou používajú peniaze z jedného percenta na svoje aktivity. V niektorých prípadoch to znamená aj nákup počítačov pre školy. Najúspešnejšie organizácie budú musieť zverejňovať spôsob použitia peňazí. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR
Letné tábory, počítače, prenájom a aj iné výdavky mohli minulý rok niektoré mimovládne organizácie zaplatiť vďaka „darovanému“ percentu dane. Vo vlaňajšej premiére využilo možnosť adresovať časť svojej daňovej povinnosti 330-tisíc ľudí. Daňové úrady preposlali na účty organizácií dokopy 101,9 milióna korún.
„Je to pomerne unikátny spôsob a hoci existuje aj v Maďarsku, u nás sme ho prispôsobili domácim podmienkam a dnes sme inšpiráciou aj pre Poliakov, Čechov a Estóncov,“ povedala o inštitútu jedného percenta dane Jana Kadlecová, koordinátorka projektu 1 % pre hodnotnejší život.
Poukazovanie jedného percenta neznamená, že zamestnanec alebo podnikateľ zaplatí na daniach o percento viac či menej. Je to len pokyn daňovému úradu, aby časť zaplatenej dane poslal na účet vybranej inštitúcie.
Hoci návrh daňovej reformy od ministerstva financií pôvodne nepočítal s takýmto spôsobom prerozdeľovania daní, ministerstvo ho tam napokon nechalo. „Jedným z dôvodov je absencia kapitálovo silných darcov. Opatrenie tiež nedeformuje samotný daňový systém, netýka sa spôsobu výberu dane, ale využitia daňových výnosov,“ vysvetlil nový postoj ministerstva jeho hovorca Peter Papanek.
Na budúci rok pribudnú k „darcom“ jedného percenta aj právnické osoby, teda hlavne eseročky a akciové spoločnosti. Na rozdiel od fyzických osôb budú môcť svoje percento rozdeliť medzi viac organizácií.
Mechanizmus „darovania“ dane sa od minulého roka takmer nezmenil. Môžu sa tak rozhodnúť fyzické osoby - zamestnanci aj podnikatelia a adresátom peňazí zostávajú mimovládne organizácie zapísané v zozname prijímateľov. Je ich dokopy 3386, teda o 649 menej ako vlani. Polovica z nich sa uchádza o priazeň daňovníkov prvýkrát. Najjednoduchšie sa dajú nájsť na internete, ich kompletný zoznam je na stránke www.rozhodni.sk.
Úspešné adresovanie svojho percenta predpokladá mať splnené vlastné daňové povinnosti, vyplniť tlačivo a stihnúť ho doručiť daňovému úradu. Po zvládnutí týchto úkonov potrvá niekoľko týždňov, kým začnú daňové úrady posielať organizáciám peniaze. Ich presný pôvod sa žiadny príjemca nemá dozvedieť, dostane len informáciu, z akého úradu a koľko ich prišlo. Tie, ktorým pribudne na účte viac ako stotisíc korún, budú musieť zverejniť spôsob ich použitia.
Nie je percento ako percento
- vlani sa „darovalo“ celkovo 101 882 272 korún. Predstavuje to tri promile (0,0027 percenta) z celkovej sumy odvedenej na dani z príjmov fyzických osôb a pol druha promile všetkých daní, ktoré štát vlani získal,
- peniaze si rozdelilo 3925 organizácií. Na jednu pripadlo priemerne 51 901 korún. Viac ako 100-tisíc korún získalo 158 organizácií, miliónové boli štyri. Najnižšia poukázaná suma bola 28 korún.
Ako má postupovať zamestnanec?Ľudia, ktorí sú zamestnaní a daňové povinnosti za nich robí zamestnávateľ, potrebujú vyhlásenie o poukázaní jedného percenta a potvrdenie od zamestnávateľa o zaplatení dane, v ktorom bude okrem výšky dane uvedené, že im zamestnávateľ zrazil prípadný nedoplatok na dani z príjmov a kedy. Žiadna firma, ktorá platí preddavky za svojich zamestnancov, by nemala mať problém s vystavením takého potvrdenia.
V tlačive vypíšu zamestnanci svoje osobné údaje a sumu, ktorá zodpovedá jednému percentu z ich daňovej povinnosti. Toto číslo sa zaokrúhľuje nahor a nemôže byť nižšie ako dvadsať korún, pretože to je najnižšia hodnota „darovanej“ dane. Ako dátum zaplatenia dane vypíšu v tlačive rok 2003. V potvrdení od zamestnávateľa však bude rok 2002, pretože jedno percento sa poukazuje z dane z vlaňajších príjmov.
Do údajov o prijímateľovi treba uviesť jeho názov, sídlo, právnu formu a IČO. Všetky údaje sa dajú získať na stránke rozhodni.sk.
Vyplnené tlačivo spolu s potvrdením od zamestnávateľa prinesú alebo pošlú daňovému úradu svojho zamestnávateľa. Vlani to niektoré firmy zjednodušili svojim zamestnancom a tlačivá zaslali úradom samy.
Kam poslali najviac?
Liga proti rakovine 3 631 760 Sk
Združenie na pomoc detskej onkológie 2 516 847 Sk
Univerzita Komenského n.f. 1 115 219 Sk
Spoločnosť detske onkológie Košicej 1 050 281 Sk
Nadácia Výskumu rakoviny 925 936 Sk
Sloboda zvierat 861 147 Sk
Univerzita n.o. 791 044 Sk
Spišská katolícka charita v Spišskej Novej Vsi 627 566 Sk
Asociácia súkromných lekárov 606 535 Sk
Nadácia ZSNP 498 046 Sk
Ako má postupovať podnikateľ?
Podnikatelia - fyzické osoby (vrátane paušálnych živnostníkov) a zamestnanci, ktorí si z rôznych dôvodov robia sami daňové priznanie, potrebujú len vyhlásenie o poukázaní jedného percenta. V ňom okrem osobných údajov, výšky svojej daňovej povinnosti a sume zodpovedajúcej jednému percentu uvedú aj organizáciu, ktorej chcú pomôcť. Možnosť rozhodnúť o daňovom percentne majú aj paušálni živnostníci.
Z mechanizmu percenta dane vyplýva, že vo vyhlásení musí byť v dátume zaplatenia dane rok 2003.
Podnikatelia, ktorí podajú viac daňových priznaní (napríklad A a C), musia vo vyhlásení vyplniť kolónku pre osobitné záznamy daňovníka. Tam uvedú organizáciu, ktorú si vybrali v prvom daňovom priznaní ako prijímateľa svojho percenta.
Pri údajoch o prijímateľovi jedného percenta netreba uvádzať číslo jeho účtu. Túto informáciu daňový úrad má. Stačí zapísať len názov, sídlo, právnu formu a IČO organizácie.
Vyplnené vyhlásenie doručia podnikatelia miestne príslušnému daňovému úradu.