
Traja newyorskí policajti hliadkujú pred americkou burzou na Wall Street. FOTO - TASR/AP
LONDÝN, NEW YORK - Vojna v Iraku sa naťahuje a finančné trhy reagujú na správy z frontu nevyspytateľne. Obchodníci s menami hlásia, že dolár slabne, pričom ešte pred týždňom lámal rekordy. Z akciových trhov počuť každý deň niečo iné - v pondelok akcie klesali, včera zase rástli. Ceny ropy sú o štvrtinu lacnejšie ako pár dní pred vojnou a teraz sa znova začínajú šplhať nahor.
Dolár, ktorý ešte v piatok dosahoval dvojmesačné maximum, znova upadol v nemilosť investorov. Jeho kurz voči euru znova začal rásť a ďalšie znehodnocovanie americkej meny podporilo včerajšie vyhlásenie prezidenta Georgea Busha, ktorý žiada Kongres o zvýšenie verejných výdavkov o 75 miliárd dolárov. Jeden dolár stál včera poobede 1,070 eura.
Po prudkom poklese v prvých dňoch vojny začala rásť aj cena ropy. Irackí vojaci kladú spojencom väčší odpor, ako obchodníci s čiernym zlatom pôvodne predpokladali. Vyhliadky na bleskovú vojnu sú čoraz nepravdepodobnejšie a účastníci trhu s ropou sa boja výpadku dodávok z arabských tankerov. Významný vplyv na ceny ropy majú aj nepokoje v Nigérii, ktorá je jedným z najväčších vývozcov ropy.
Jednoznačné správy o vplyve vojny podávajú len aerolinky. Po tom, čo zrušili lety na Blízky a Stredný východ, musia čeliť aj nižšiemu záujmu o letenky do iných destinácií. Ľudia sa totiž v čase vojny boja teroristov a nelietajú, ak nemusia. Švajčiarsky letecký prepravca Swiss oznámil, že kúpi len tridsať nových lietadiel, pričom pôvodne plánoval šesťdesiat. „Je to len ďalší dôkaz toho, že letecký priemysel nie je šťastným miestom,“ komentoval znižovanie investícií Charles Armitage, analytik banky Merrill Lynch.
Problémy majú aj americkí prepravcovia. Redukovanie investícií aerolinkami má neblahé dôsledky pre výrobcov lietadiel. Akcie EADS, materskej firmy Airbusu, včera stratili 3,44 percenta svojej hodnoty. Cena akcií BAE Systems klesla o 2,4 percenta. Ušetrené nezostali ani akcie samotných aeroliniek. American Airlines stratili 12,6 percenta a akcie aeroliniek Delta dokonca 15,4 percenta. (tv, reuters)