zatiaľ prekračujú ojedinelé skupinky niekoľko sto či tisíc ľudí, zväčša cudzincov žijúcich v Iraku.
Ak by začali z Iraku prichádzať početnejšie skupiny, pripravené sú tábory v Gabčíkove a Opatovskej Novej Vsi v okrese Veľký Krtíš.
Ukrajinsko-slovenskú hranicu v posledných dňoch prekročili desiati Iračania, ktorí podľa televízie Joj utiekli z Iraku už pred 25 dňami. „Amerika nás napadla. Prosím, potrebujem vašu pomoc. Všetci chceme ostať na Slovensku,“ tvrdil utečenec. Dovčera boli všetci na hraničnom oddelení polície, dnes ich previezli do tábora v Adamove. Na Slovensku je i ďalších 14 Iračanov, ktorí žiadajú o azyl, z celkového počtu 326 žiadateľov.
Iračania v slovenských táborov sa predovšetkým boja o svojich príbuzných doma a sú vďační, že oni sú v bezpečí. Hovoriť s novinármi odmietajú – boja sa, že Husajn má aj na Slovensku informátorov a zistí, že ho kritizujú. Utekajú totiž z politických dôvodov, nie z ekonomických.
Iračanka z Bagdadu, ktorá pred dvoma týždňami dorazila na Slovensko, hovorí, že za cestu pre seba a svoje tri deti zaplatila 15-tisíc dolárov, predala dom, zariadenie i auto. Cestovala od 15. januára na rôznych nákladných autách. Hovorí výborne po anglicky a doma pracovala v banke.
Od osamostatnenia Slovenska u nás zostalo žiť a štatút utečenca získalo 40 Iračanov rôznych profesií – lekárov, inžinierov, stavbárov a robotníkov.
„Spomínam si na lekára, ktorý získal štatút ešte v roku 1995. Utiekol z Iraku preto, lebo nesúhlasil s novým nariadením Saddáma Husajna – odrezávať uši dezertérom,“ hovorí Čierna. Irak patrí medzi krajiny s najvyšším počtom utečencov, minulý rok požiadalo Slovensko o azyl 1254 Iračanov. (haj)