
Dom, v ktorom žil Zechenter-Laskomerský, chátra. Podobne ako aj ďalšie. FOTO SME - JÁN KROŠLÁK
KREMNICE - Niekoľko vzácnych stredovekých domov v Kremnici obývajú sociálne slabé rodiny. Hoci domy majú vysokú hodnotu, chátrajú a mesto prichádza o cenné objekty. Ako nám povedal primátor mesta Miroslav Nárožný, mesto má viacero alternatív riešenia problému, narážajú však na nedostatok náhradných bytov a peňazí.
Mesto chcelo už pred časom rozbehnúť výstavbu sociálnych bytov, narazilo však na nesúhlas obyvateľov tých štvrtí, kde sa výstavba plánovala. V tomto roku je situácia sťažená, lebo štát na výstavbu sociálnych bytov neprispieva. „Verím, že je to problém, ktorý časom vyriešime, lebo po čase môžeme o tieto cenné domy úplne prísť,“ hovorí primátor.
Mesto chce problém definitívne vyriešiť aj preto, že niektoré domy - napríklad Amonovský - tvoria vstup do historického jadra a nie sú dobrou vizitkou mesta. Meštiansky Amonovský dom pred niekoľkými rokmi rekonštruovali, dnes je opäť v úbohom stave. Ak bude devastácia domu pokračovať ešte niekoľko rokov, oprava si vyžiada obrovské náklady.
Podobný je aj osud ďalšieho vzácneho domu, tzv. Zechenterovho, v ktorom žil spisovateľ a banský lekár Zechenter-Laskomerský. Ten leží navyše v bezprostrednej blízkosti jednej zo základných škôl. „Až sa hanbím žiakom povedať, že tu žila jedna z najvýznamnejších osobností nášho mesta. Pri dome sú kôlne a drevárne, kde býva neporiadok. Deti okolo neho prechádzajú do školy,“ povedala nám jedna z učiteliek.
Rovnako zdevastovaná je aj preslávená Zechenterova záhrada za domom - v minulosti najkrajší mestský park. Zechenterov dom patril k najznámejším v meste, bývali v ňom významní mestskí hodnostári. Zdevastovaný je aj pamätník na cisársku návštevu z roku 1764, ktorý dal na prelome 19. a 20. storočia postaviť práve Laskomerský. Amforu, ktorá tvorila súčasť pamätníka, rozbili. Spisovateľa a banského lekára už pripomína iba tabuľa, ktorú dal na dom umiestniť mestský magistrát ešte v roku 1935.