Dvojčatá Danka a Janka Kontúľové postihla detská mozgová obrna. Na vyšetrenia, na logopédiu či do škôlky treba deti voziť autom. Na odbore sociálnych vecí v Spišskej Novej Vsi, ktorý rodičia požiadali o finančný príspevok, však čaká 1605 nevybavených žiadostí. FOTO - AUTORKA
Dvojčatá Danka a Janka Kontúľové z obce Mlynky v okrese Spišská Nová Ves akoby vypadli z knižky Márie Ďuríčkovej o rovnomenných dvojčatách - sú milé, hravé, usmievavé, v očiach im hrajú šibalské ohníčky. Čoskoro oslávia piate narodeniny. Na rozdiel od rozprávkových postavičiek však Danka a Janka z Mlynkov nemôžu chodiť. Plazia sa po štyroch. Ich diagnóza znie - detská mozgová obrna. Pani Daniela chodí s deťmi pravidelne cvičiť, každý rok absolvujú rehabilitačné pobyty v Špeciálnom liečebnom ústave v Kováčovej a v Martine.
Kto má doma jedno postihnuté dieťa, dobre vie, aký je to úder od života. Pani Kontúľová ho pociťuje dvojnásobne. Namiesto s jedným kočíkom chodí s dvoma. Na vyšetrenia, na logopédiu či do škôlky v neďalekých Dedinkách treba deti voziť autom. Kontúľovci vlastné auto nemajú, zatiaľ im pomáhajú príbuzní. Minulý rok v apríli podali na Okresný úrad v Spišskej Novej Vsi žiadosť o príspevok na kúpu auta pre jednu dcérku. V lete požiadali o príspevok aj pre druhú.
„Volala som aj na ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Tam mi potvrdili, že máme právo žiadať o dva príspevky, lebo máme dve postihnuté deti. Na odbore sociálnych vecí v Spišskej Novej Vsi sa ma pýtali, na čo sú mi dve autá. Dostala som od nich oznámenie, že sa musí spracovať nový posudok zdravotného stavu detí a potom sa bude rozhodovať o našej žiadosti. Deti rastú, s dvoma kočíkmi sa ťažko chodí, auto nemáme. Danka a Janka chodia na štyri hodiny do škôlky, chcú ísť medzi deti, s Jankou chodíme na logopédiu. Čakáme už takmer rok a zatiaľ nič, žiadna odpoveď,“ hovorí pani Kontúľová.
Vedúca odboru sociálnych vecí Ružena Vantrobová uvádza, že ku koncu minulého roka evidujú okrem Kontúľovcov ďalších 1605 nevybavených žiadostí. „Teraz sa spracúvajú žiadosti podané v máji a júni roku 2001. Podkladom na rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu pre zdravotne ťažko postihnutú osobu je posudok. Na oddelení posudkových činností máme troch lekárov, jedného na celý úväzok, dvoch na čiastočný. Jedno pracovné miesto posudkového lekára máme neobsadené. Lekári nemajú o túto prácu záujem,“ vysvetľuje Vantrobová. Zákon hovorí o 60-dňovej lehote na vydanie rozhodnutia. Realita je iná. Kedy príde na rad žiadosť Kontúľovcov, netrúfa si vedúca odboru ani odhadnúť.
Čo hovorí zákon o sociálnej pomoci
Príspevok na kúpu auta pre imobilného občana sa podľa zákona o sociálnej pomoci poskytuje vtedy, ak je nutné na prepravu do práce, školského zariadenia alebo zariadenia sociálnych služieb. Ak si viacerí občania s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaní na individuálnu prepravu zabezpečujú kúpu jedného osobného motorového vozidla, výška peňažného príspevku sa určí u každého z nich z časti kúpnej ceny vozidla, ktorá pripadá na každého z nich. Znamená to, že ak o príspevok žiadajú dve osoby, cena vozidla sa rozpočíta napoly. Výška príspevku na kúpu osobného motorového vozidla sa určí percentuálnou sadzbou v závislosti od ceny auta a príjmu občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Maximálna cena vozidla je 400-tisíc korún. Maximálna výška príspevku je 200-tisíc korún na osobu. (top)
Autor: MONIKA TOPERCEROVÁ