Londýn 25. marca (TASR) - Mimoriadne zábery obetí vojny - na irackej i americkej strane, ktoré odvysielala arabská televízia al-Džazíra vyvolali na Západe rozhorčenie, konštatuje britský denník Guardian.
Spravodajstvo plné krvi a otvorených rán by mnohé západné televízne stanice považovali za príliš šokujúce, aby ich mohli zverejniť, tvrdí Guardian. Ale al-Džazíra, ktorá má hlavné sídlo v Katare, vzdialené len pár minút autom od amerického hlavného velenia, už počas vojny v Afganistane zožala kritiku, keď odvysielala posolstvá Usámu bin Ládina. Nakoniec kanceláriu al-Džazíry v Kábule zničili americké riadené strely, čo podľa mnohých nebol omyl, ako Washington oficiálne tvrdil.
Al-Džazíra má v Iraku takmer 30-členný tím, ktorý má pred ostatnými novinármi výhodu, pretože pozná lepšie terén a má dobré kontakty. To podľa kritikov robí z al-Džazíry irackú hlásnu trúbu, iní však hovoria, že západné správy sú príliš "vydezinfikované".
Guardian v tejto súvislosti cituje juhoafrického komentátora, podľa ktorého teraz pod vplyvom "reality" vojnové spravodajstvo vyzerá skôr ako nový televízny program "Veľký brat v Iraku".
Vojna v Iraku dáva nový význam termínu "reálna televízia", píšu ďalšie londýnske noviny Financial Times. Bezprecedentné nasadenie vyše 500 reportérov, ktorí postupujú na fronte priamo s koaličnými silami, a prítomnosť filmových štábov s kamerami prispôsobenými na nočné videnie a satelitným spojením dáva svetu možnosť vidieť vojnu cez nový objektív: v reálnom čase.
"Slúži to rovnako médiám, ako aj Pentagónu," pokračujú Financial Times a citujú nemenovaného poradcu amerického ministerstva obrany, podľa ktorého je to veľký experiment, ale Pentagón sa rozhodol, že je lepšie mať tam novinárov, ktorí môžu na jednej strane irackým veliteľom ukázať, aká tvrdá je spojenecká armáda, a na druhej strane demonštrovať svetovej verejnosti, ako sa Američania snažia zabrániť civilným obetiam.
"Ale je to dvojsečná zbraň, pretože médiá zároveň vidia všetky nehody a problémy," konštatuje poradca.
Denník Financial Times poukazuje na veľký kontrast s Vietnamom, keď boli vzťahy médií a vojenských zložiek poznamenané vzájomnou nedôverou. V Iraku sú vojaci a reportéri - aspoň fyzicky - na tej istej strane, čo vyvoláva obavy, že Pentagón médiá kooptoval.