Správa vyšších územných celkov zistila často až niekoľko týždňov po 1. januári 2003, keď na ňu oficiálne prešli kompetencie, čo všetko vlastne dostala na starosť. Rozhodnutia o odpredaji majetku zase dodnes vyvolávajú spory.
Zmeniť majiteľov mali menšie nemocnice, polikliniky, sanatóriá a liečebne pre dlhodobo chorých. Nemocnice prešli na mestá alebo vyššie územné celky, o ostatné objekty sa mohli uchádzať samosprávy alebo súkromné spoločnosti.
Ministerstvo privatizácie ako jednu z podmienok predaja stanovilo, že v objekte musia byť najmenej ďalších 15 rokov poskytované zdravotnícke služby v rozsahu, v akom tam boli predtým. Dôležitou preto bola podmienka odbornej spôsobilosti žiadateľov, nielen suma, ktorú mohli štátu za budovy ponúknuť. Prednosť mali mať tiež zamestnanecké spoločnosti.
Privatizačné projekty sa predkladali na ministerstvo privatizácie. Komisia zo zástupcov ministerstiev privatizácie a zdravotníctva, parlamentu a FNM vybrala najvhodnejšieho uchádzača a posunula návrh do vlády. Ak ho vláda schválila, nariadila FNM objekt vybranému uchádzačovi priamo predať.
Do volieb ale vláda nestihla rozhodnúť o všetkých návrhoch. Niektoré polikliniky a ústavy sa tak po 1. januári automaticky podľa zákona o prevode kompetencií ocitli v pôsobnosti miest alebo územných celkov. Dnes to samospráve spôsobuje problémy - so zariadeniami nerátala.
Aj rozhodnutia komisie o odpredaji budov súkromným spoločnostiam vo viacerých prípadoch vyvolali spory. Napríklad v prípade polikliniky pre dorast na Vajnorskej ulici v Bratislave budovu nezískala zamestnancami založená eseročka, ale firma, ktorá sa oficiálne zaberá obchodom.
Ministerstvo zdravotníctva odmieta riešiť problémy okolo transformovaných zariadení. „Sú už v kompetencii nových zriaďovateľov,“ povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Tomáš Szalay. (mar)
Problémy s privatizáciou majú aj v LimbachuPochybnosti o rozhodnutí vládnej komisie vyvoláva napríklad predaj Špecializovaného liečebného ústavu chronických chorôb v Limbachu. Ústav v dobrej lokalite neďaleko Bratislavy dostala za 12 miliónov firma, ktorá sa zdravotníctvom oficiálne nezaoberá. Prípad prešetruje finančná polícia.
Dve firmy
O zariadenie mali záujem dve firmy - Solimed a Sanatórium Karpatia. Firmu Solimed založil riaditeľ ústavu lekár Michal Zatkalík, v Sanatóriu Karpatia figurujú Michal Ivantyšyn (pracovník protikorupčnej jednotky, ktorý pracoval pre premiéra Mikuláša Dzurindu) a finančná skupina z Košíc Kapital.
Obe spoločnosti mali do 14. augusta 2002 predložiť finančné krytie. Riaditeľ Zatkalík napísal 14. 8. list, že peniaze nezohnal. Firma Sanatórium Karpatia peniaze zohnala, ale až 16. augusta. Ministerka privatizácie Mária Machová podpísala dodatok, ktorým odsúhlasila predaj Sanatóriu Karpatia za dvanásť miliónov, čo neskôr potvrdila aj vláda.
Výhrady Solimedu
Zatkalík rozhodnutie namieta. Tvrdí, že ministerka nemohla vedieť, či aj on už o dva dni peniaze nemal. Okrem toho podľa zákona zdravotnícke zariadenie mali získať ľudia, ktorí majú so zdravotníctvom skúsenosti. Niekoľko rokov by sa nemal zmeniť jeho charakter a mal by slúžiť na zdravotnícke účely. Zatkalík tvrdí: „Firma Sanatórium Karpatia nemá so zdravotníctvom žiadne skúsenosti.“ Čiastočne s ním súhlasí aj Najvyšší kontrolný úrad.
Predstavitelia Sanatória zase hovoria, že jediný, kto má problém s odkúpením zariadenia, je jeho riaditeľ: „Výrazne sa stavia proti celému postupu, neúmerne ho predlžuje, a preto sme na neho podali sťažnosť.“
Čo sa môže stať
V obchodnom pláne firmy sa píše, že chce vybudovať špičkové zdravotnícke zariadenie. Zatkalík však tvrdí, že stať sa môže aj niečo iné. Ústav sa dá podľa neho ľahko priviesť do krachu: „Nič jednoduchšie nie je. Ako zdravotníka ma môžu ekonomické problémy položiť tak na lopatky, že ani nebudem musieť dokazovať, že to treba zlikvidovať. Dá sa to vyvolať aj umelo a na ministerstve je to otázka jednej pečiatky.“
Obrana Karpatie
Víťazná firma hovorí, že bývalý riaditeľ sa bojí, že príde o miesto. Michal Ivantyšyn tvrdí, že vzhľadom na to, že ich ponuka bola jediná, schválili ju na ministerstve aj po termíne.
Na otázku, či sa zaoberá zdravotníctvom, Ivantyšyn povedal: „Celý plán je postavený na marketingovej stratégii ako získať pacientov, ktorých treba osloviť a presvedčiť, aby tam boli, a to bola moja úloha.“ Zohnal na ňu i peniaze. Podľa lekára Pavla Ištóka, ktorý spoločnosť tiež zastupuje, zariadenie v Limbachu sa nezmení, pribudne len špičkové odtučňovacie zariadenie pre solventnejších, ktoré by zarobilo na celý ústav. Že peniaze môžu dodať dva dni po termíne, si na ministerstve vybavili telefonicky. Podľa nich to isté mohol urobiť aj riaditeľ Zatkalík.
Kontrola
Fond národného majetku zatiaľ konečnú zmluvu o predaji nepodpísal kvôli zlej kategorizácii pozemkov, za ktorú je podľa predstaviteľov sanatória zodpovedný práve Zatkalík. Ten sa obrátil aj na odbor kontroly a sťažností ministerstva privatizácie. V januári mu ale odpovedali, že výberové konanie považujú za transparentné: „Z oslovených záujemcov len dvaja predložili požadované dodatky, len jeden však splnil stanovené kritériá výberového konania,“ píše sa v stanovisku kontroly.
Exministerka privatizácie Machová je v Amerike a nepodarilo sa nám s ňou spojiť. Riaditeľ finančnej polície v Trnave Jaroslav Plunár povedal: „Je to v štádiu dokumentovania.“
Včera popoludní volali do redakcie SME zástupcovia oboch firiem - Ivantyšyn aj Zatkalík a chceli publikovanie článku zastaviť. Dohodli sa vraj na spoločnom postupe.
Ivantyšyn mal so zverejnením článku o privatizácii problém
Bývalý šéf protikorupčnej jednotky Michal Ivantyšyn mal so zverejnením článku o privatizácii zdravotníckeho zariadenia v Limbachu problém. Napriek tomu, že práve protikorupčná jednotka mala za úlohu sledovať transparentnosť na Slovensku, jej bývalý riaditeľ nechcel, aby sa jeho meno v akejkoľvek súvislosti s prípadom spomenulo. Napísal nám kvôli tomu nielen niekoľko e-mailov, ale prehovoril aj riaditeľa Zatkalíka, aby nám zatelefonoval, že článok ešte nemáme uverejniť. Ivantyšyn aj Zatkalík nám v tejto súvislosti telefonovali niekoľkokrát, hoci k faktom opísaným v článku výhrady nemali. (mož)