
Iračania unikajú z bojových zón. Mnoho z nich mieri do Kuvajtu. FOTO – REUTERS
Len máločo na svete tak nenávidia. Zároveň hľadia do budúcnosti s poriadnou dávkou skepsy.
Obaja postarší muži, bratranci, pochádzajú z Iraku. Obchodník Muhamed Ahmed žije v Kuvajte už 25 rokov. Je jedným z asi 27 000 Iračanov, ktorí teraz v tejto krajine žijú. Hudobný skladateľ Kawkab Hamza, rodák zo starovekého Babylonu, ktorý kedysi študoval v bývalom Československu, žije posledné roky v Dánsku a prišiel do Kuvajtu na návštevu.
Muži sa nestretli náhodou. Rovnako ako ostatní Iračania v exile, ktorí utiekli pred Saddámovým terorom, cítia, že nastáva čas, na ktorý čakali veľkú časť svojho života. Nie je to však očakávanie radostné.
Obaja muži sú plní pochybností. Len jedno vedia isto. Podporujú zvrhnutie Saddámovho režimu vonkajšou silou. „Táto vojna je, bohužiaľ, jediná šanca. Nič iné zatiaľ nefungovalo. Je to jediná cesta. Saddámov režim nie je možné zvrhnúť zvnútra,“ hovorí Hamza Kawkab.
Keď má iracký režim Saddáma Husajna a život v krajine k niečomu prirovnať, spomenie si okamžite na Orwellov román 1984. „To je presne ono. Väčšina ľudí okolo Saddáma nemá žiadne vzdelanie. A vytvára hrôzovládu. Všetko, čo robia, je založené na politike zastrašovania a totálnej manipulácie.“
Hamza Kawkab hovorí, že vlastne nie je žiadny Irak ani Iračania. „Táto krajina a jej ľudia majú len jedno meno – Saddám Husajn. A okolo neho je vytvorená jedna silná mafia, ktorá neobmedzene vládne.“
Iračania sa podľa oboch mužov ocitli vo veľmi ťažkej situácii. Určite snívajú o slobode, ale nemôžu celkom porozumieť tomu, čo sa v ich krajine deje. Ani poriadne nevedia, ako to chodí inde.
V ľuďoch navyše pretrváva veľká nedôvera z predchádzajúcej vojny v zálive v roku 1991. Štrnásť provincií sa vtedy proti Saddámovi vzbúrilo – a USA nechali Saddámov režim na pokoji. „Preto teraz veľa Iračanov Amerike neverí a mnohí možno budú i bojovať,“ dodáva Hamza Kawkab.
S trochou ľútosti obaja bratranci sledujú aj odpor proti zvrhnutiu Saddámovho režimu, ktorý zachvátil západný svet. Myslia si, že ľudia v Európe vlastne ani nevedia, čo sa v Iraku deje. Domnievajú sa, že títo Európania sú historicky nevzdelaní. Za éry dvoch blokov ako Východ tak Západ z určitých dôvodov o Irak nehovorili pravdu.
Hamza Kawkab i Muhamed Ahmed podporujú vojnu – ale už menej politiku Spojených štátov. Je v nich veľká nedôvera. „Nemám k Amerike veľké sympatie,“ hovoria. Obávajú sa, aby USA nezaviedli v Iraku bábkový režim. Hamza Kawkab sa domnieva, že demokracia v USA je demokraciou, ktorá prihliada predovšetkým na svoj záujem. A pokiaľ by budúca iracká vláda nešla po ruke Amerike, bojí sa, že dlho nevydrží.
Obidvaja muži hovoria, že v Kuvajte sa Iračanom žije celkom dobre. „Keď si hľadíte svojho, nikto vám nič nehovorí a nerobí, je to relatívne ľahké a nemáte problémy.“
Napriek tomu sa ale chcú vrátiť do Iraku. „Viete, Iračania tu v Kuvajte sú vcelku vzdelaní ľudia a sú tu ako politickí utečenci, nie pre peniaze. Určite, väčšina z nás sa bude chcieť vrátiť.“
Autor: PETR PRAVDA, MF Dnes, Kuvajt pre SME