
Tieto zbrane odovzdali americkým vojakom strážcovia podozrivej továrne v Nadžafe. FOTO - REUTER
Po zbraniach hromadného ničenia pátrali takmer päť mesiacov zbrojní inšpektori OSN, našli len niekoľko hlavíc, ktoré by mohli niesť chemické alebo biologické zbrane a zakázané rakety Samúd. Celých päť mesiacov sa hľadala takzvaná dymiaca zbraň - teda nezvratný dôkaz, že Husajn má zbrane hromadného ničenia.
To, že hľadanie bolo, aj vďaka irackým obštrukciám a podľa niektorých aj nedostatočnej priebojnosti inšpektorov, takmer bezvýsledné, utvrdilo odporcov vojny v ich presvedčení o jej nepotrebnosti. Napriek tomu, že Irak nedokázal mnohé vysvetliť.
Pre spojencov je dôkaz dôležitý
Pre tých, čo vojnu začali aj s vedomím, že verejne známe dôkazy o Saddámovom zbrojnom programe plávajú na vode, by bolo dobré, keby dymiacu zbraň našli aspoň teraz. Spojenci sú v Iraku už šiesty deň a zatiaľ žiadne zbrane hromadného ničenia nenašli.
V nedeľu informovali reportéri izraelského denníka Jerusalem Post a americkej televíznej stanice Fox News, že 3. americká mechanizovaná brigáda objavila v blízkosti irackého mesta Nadžaf továreň, v ktorej sa údajne vyrábali chemické zbrane.
Rozsiahly 40-hektárový komplex bol vraj zamaskovaný tak, aby sa nedal identifikovať z leteckých snímok. Bol obohnaný elektrickým plotom a z diaľky budil dojem, že je súčasťou slumu.
Reportéri informovali aj o tom, že v blízkosti továrne sa Američanom vzdalo 30 irackých vojakov vrátane dvoch generálov.
Generáli sú opatrní
Ak by sa informácie potvrdili a ukázalo sa, že v továrni vyrábali chemické zbrane, bol by to prvý objav svojho druhu a významný prielom. Vyrazilo by to zbraň odporcom vojny.
Mediálne informácie veľmi opatrne komentovala americká generalita. Generál John Abizaid len potvrdil zatknutie irackých generálov. Priznal, že môžu poskytnúť významné informácie o tom, čo sa v továrni vyrábalo.
Neoficiálne zdroje tvrdia, že napriek oficiálnym vyhláseniam správa spôsobila rozruch v Pentagone a na jej overenie nasadili najlepších ľudí. Z Pentagonu unikli tiež informácie, že vyšetrovacie tímy sa zaujímajú ešte o najmenej jedna továreň. Hovorca zbrojných inšpektorov Ewen Buchanan objav továrne komentoval slovami, že inšpektori nevedia nič o tom, že by v Nadžafe bol priemyselný komplex, kde by sa mohli vyrábať zbrane hromadného ničenia. Pripustil však, že Iračania využívajú taktiku dvojakého využitia tovární.
Začiatkom roka inšpektori kontrolovali továreň na cement aj laboratóriá univerzity v neďalekej Kufe, ale nenašli nič podozrivé.
Čo si kto zabudol
Postupujúce spojenecké vojská nenarážajú len na nezvyčajné továrne, ale aj na sklady zbraní. Tie často obsahujú zbrane, ktoré podliehajú zbrojnému embargu a ktoré si tam „zabudli“ ruské, ale aj britské firmy.
Americký denník The Washington Post napísal, že v Iraku dokonca doteraz pôsobia ruskí experti na budovanie systémov na rušenie amerických navigačných systémov. Rusko to odmieta.
Nedá sa vylúčiť, že čím budú vojaci bližšie k Bagdadu, tým viac prekvapivých nálezov objavia. A nemuselo by ísť len o tajomstvá iracké, ruské a britské.