Nedeľňajší štart poslednej disciplíny na MS v biatlone, pretekov mužov s hromadným štartom na 15 km, v ktorej si druhé zlato vyjazdil Nór Ole Einar Björndalen. FOTO - REUTERS
Aspoň raz skončiť v desiatke, prial si pred odchodom na majstrovstvá sveta do ruského Chanty-Mansijska tréner a prezident slovenských biatlonistiek Juraj Sanitra. Žiariť mohol už po prvej disciplíne: šiesta Halinárová, deviata Mihoková. Razom šli ambície do ďalších dní nahor. Nepriamo ich podporil Sanitra, keď vyjadril presvedčenie, že taký skvelý úvod zdvihne sebavedomie dievčat. Opak bola pravda. Lepšieho výsledku sme sa v nasledujúcich ôsmich dňoch už nedočkali.
Murínová z formy
Sklamala i štafeta, ktorú chcel tréner vidieť v prvej šestke, no tá s viac ako sedemminútovou stratou na víťazné Rusky dobehla desiata. O priečku vyššie než na predchádzajúcich MS v slovinskej Pokljuke, ale výrazne za stanovenými cieľmi. Vyrovnanosť bývala devízou nášho kvarteta, no tentoraz najlepším stačili len dve Slovenky.
Absolútne sa nedarilo Anne Murínovej. Vo Svetovom pohári bodovala 29-ročná rodáčka z Brezna desaťkrát, na majstrovstvách sveta ani raz. Marcela Pavkovčeková zaostávala bežecky, juniorka Zuzana Hasillová svoj jediný štart vo vytrvalostných pretekoch vzdala.
Mihokovú zradil vietor
Soňa Mihoková sa stále drží medzi najlepšími, no so šťastím si netyká. Ak by ho mala, bola by si v stíhacích pretekoch dobehla po medailu. Namiesto toho musela kráľovná štvrtých miest (2 razy štvrtá na OH a 4 razy na MS) rozčarovane krútiť hlavou nad tromi ranami mimo v záverečnej streľbe v stoji, ktoré znamenali pád na 19. miesto.
Silný nárazový vietor na nekrytej strelnici si v západosibírskom meste so súťažiacimi robil, čo chcel. Trafiť 50 m vzdialený terč s priemerom 4 cm (v stoji 12 cm) bola chvíľami úplná lotéria. Nemky v štafete museli bežať osem trestných okruhov a predsa im to stačilo na bronz. Za normálnych podmienok vylúčené.
Jednotkou znovu Halinárová
Problémom bol aj zvláštny sneh, po 50-stupňových mrazoch čelil náhlemu otepleniu. Trápil športovcov i servismanov. Biatlonisti si často nevedeli vybrať správne lyže. Ani Martina Halinárová netrafila vždy tie správne, no do desiatky najlepších sa zmestila aj v záverečných pretekoch s hromadným štartom. Rozlúčka po 7. mieste 29-ročnú Banskobystričanku potešila, no vnútri sa stále vracala k smole z úvodného šprintu. Pád kilometer pred cieľom ju obral o druhú medailu z MS v kariére (doma už má striebro zo stíhačky z MS v Kontiolahti ‘99).
Martina sa po zdravotných problémoch vrátila na trate až v polovičke januára, no ešte stihla vo Svetovom pohári nazbierať zo Sloveniek najviac bodov. Za medailu zo šprintu by body veľmi rada vymenila.
Svetový šampionát v Rusku bol po MS ‘99 v Kontiolahti za posledných desať rokov z nášho pohľadu druhý najúspešnejší. Aj Sanitrovi však k pocitu plnej spokojnosti čosi chýbalo. Pri kúsku šťastia mohli byť MS v západosibírskom mestečku slovenským maximom.
Hurajt zatienil Matiaška
Sanitra prorokoval pred sezónou mužom do budúcnosti väčší potenciál než ženám. Pomaly, ale predsa sa jeho predstavy začínajú napĺňať. Marek Matiaško zvykol bodovať z našich sám, teraz ho podporili dvaja Pavlovia. Novák jedným bodom, ale Hurajt bol ozajstným objavom sezóny. Do odchodu do Chanty-Mansijsku bodoval v SP 25-ročný Popradčan tri razy a na MS zatienil aj Matiaška. Ako jediný zo Slovákov skončil vo všetkých troch individuálnych pretekoch, v ktorých v Rusku štartoval, v bodovanej tridsiatke.
Matiaškovi vrchol sezóny nevyšiel, no v hodnotení SP získal zo Slovákov najviac bodov (78). Trénera mužov Milana Gašperčíka musí tešiť fakt, že po dlhých rokoch bodovali v SP až traja Slováci. Do ďalšej sezóny optimistické konštatovanie. Aj preto, že muži nemali pred sezónou kde trénovať. Sneh v strednej Európe začiatkom decembra nebol a peniaze na dlhší pobyt na severe Európy, kde ho bolo dostatok, tiež chýbali.
RASTISLAV HRÍBIK
ŠTATISTIKY MS 2003 v biatlone
NAŠI V BODOVANEJ TRIDSIATKE
6. miesto Halinárová šprint
7. miesto Halinárová preteky s hromadným štartom
9. miesto Mihoková šprint
19. miesto Mihoková stíhacie preteky
19. miesto Hurajt šprint
21. miesto Halinárová stíhacie preteky
21. miesto Mihoková vytrvalostné preteky
23. miesto Hurajt vytrvalostné preteky
26. miesto Hurajt stíhacie preteky
26. miesto Mihoková preteky s hromadným štartom
MEDAILOVÉ PORADIE MS
1. Nemecko 3 2 2
2. Nórsko 3 1 1
3. Rusko 2 2 1
4. Francúzsko 2 0 2
5. Česko 1 0 2
6. Ukrajina 0 2 0
7. Fínsko 0 1 1
Bielorusko 0 1 1
NAJÚSPEŠNEJŠÍ JEDNOTLIVCI
Muži
1. Gross (Nem.) 2 1 1
2. Björndalen (Nór.) 2 0 0
3. Hanevold (Nór.) 1 1 0
Fischer (Nem.) 1 1 0
Ženy
1. Achatovová (Rus.) 2 0 0
2. Išmuratovová (Rus.) 1 1 1
3. Holubcová (ČR) 1 0 1
Glagowová (Nem.) 1 0 1
Baillyová (Fr.) 1 0 1