Husajn sa predviedol v tej najlepšej forme. Hlas, tvár, gestikulácia – všetko bolo jeho. Kedy však vznikla nahrávka? FOTO – REUTERS
vojakom, arabskému svetu. Posolstvo bolo zrejmé – váš mocný vodca je stále tu. Žiadne zranenia, o ktorých sa hovorilo, neboli viditeľné.
Tentoraz sa politici i odborníci zo spravodajských služieb zhodli – iracká televízia vysielala pravého Saddáma. Otázkou zostáva, za akých okolností záznam vznikol. Američania stále pochybujú.
Nešlo o žiadneho z dvojníkov, ktorých tak často v minulosti využíval. Husajnov hlas je nezameniteľný a hovoril dostatočne dlho (20 minút), aby bolo možné ho spoľahlivo identifikovať. Kvalitnejší bol aj televízny záznam.
V porovnaní s vystúpením, ktoré mal Saddám tri hodiny po prvom útoku, pôsobil včera uvoľnenejšie a sebavedomo. Opäť vo vojenskej uniforme, tentoraz bez baretky a okuliarov, vyzýval: „Pokračujte v boji, v ktorom s pomocou Boha zvíťazíte. Útočte na nich, útočte na diabla, aby ste ho porazili.“ V pozadí bola iracká zástava a štátny znak s orlom. Prejav na rozdiel od prvého nevyzeral ako improvizácia.
Aj text pôsobil pripravenejšie, s mnohými odkazmi na Korán. Najprv Husajn ocenil straty, ktoré spôsobujú Iračania nepriateľským oddielom. Obyvateľom Basry, Mosulu, Bagdadu a ďalších miest odkázal, aby sa pripravili, že keď budú straty nepriateľa na zemi ťažké, zintenzívnia sa nálety.
K stratégii spojeneckých jednotiek, ktoré nebojujú o centrá miest, ale zostávajú na okrajoch, povedal, že všade narážajú na silný odpor „Iračanov, kmeňov, členov (strany Baas), bezpečnostných zložiek a Saddámových bojovníkov (fedajínov)“.
Husajn vymenoval konkrétnych vojakov, ktorí sa vyznamenali v doterajších bojoch pri meste Umm Kasr. Zmienka by mala byť dôkazom, že jeho príhovor bol autentický a nebol pripravený dávno vopred.
Podozrenie vzbudzovali veľmi výrazné a ostré strihy. Nevznikol v dielni strihača, ktorý ho mohol zlepiť z pripravených príhovorov? „Vieme veľmi dobre, že v poslednom čase strávil mnoho hodín nahrávaním rôznych pások,“ povedal o Husajnovi včera britský minister obrany Geoff Hoon.
Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer zatiaľ len čakal na analýzy CIA, k autenticite prejavu sa však staval skepticky. „Aj keby to bol jeho hlas, nebude jasné, kedy to bolo nakrútené. A to je rovnako dôležité, ak nie viac.“
Včera sa Husajn dokonca objavil v televízii dvakrát. Neskôr ho ukázali so synom Kusajom a guvernérom Basry. Ani tu sa nedalo určiť, či ide o skutočne nové zábery.
V amerických médiách sa s odvolaním na spravodajské služby objavujú informácie, že Husajn bol ešte pri štvrtkovom bombardovaní zranený. Denník Washington Post včera napísal, že podľa telefonických rozhovorov obyvateľov Bagdadu, ktorí bývajú v susedstve Saddámovej rezidencie, odviezla irackého prezidenta po bombardovaní sanitka. „Nemôžeme vedieť, či tieto osoby hovorili pravdu, alebo nie,“ hovorí jeden z predstaviteľov americkej rozviedky.
Kto bojuje v Iraku?
Zloženie americkej armády v Iraku sa takmer vôbec nepodobá americkým armádam z predošlých konfliktov. Ako vlastne vyzerá americká armáda v Iraku?
Vojaci sú starší a skúsenejší – priemerný vek je 27 rokov. Slúžia v armáde, ktorá je o tretinu menšia než tá, ktorá existovala pred dvanástimi rokmi v čase vojny v Perzskom zálive. A čo je najdôležitejšie, sú omnoho rozdielnejší, než akákoľvek iná armáda v minulosti.
V prvých líniách slúži rekordný počet žien, sú tam zastúpené všetky rasy a vyznania. A čo je možno ešte nezvyčajnejšie pri vojne na Blízkom východe, medzi vojakmi v irackej púšti je viac moslimov.
Prvé dni vojny novinky už ukázali: medzi zajatcami je jedna žena. Je Afroameričanka. Jednu z prvých obetí má na svedomí americký vojak – moslimského vyznania.
„Naša armáda odráža omnoho lepšie zloženie americkej populácie, než ktorákoľvek iná organizácia,“ hovorí denníku Christian Science Monitor Juanita Firestonová, vojenská sociologička z texaskej univerzity v San Antóniu.
Zo všetkých demografických zmien, ku ktorým v armáde došlo od vojny v Perzskom zálive, nebola žiadna významnejšia než posilnenie úlohy žien. Od roku 1994 sú takmer všetky vojenské posty, s výnimkou pozemných bojových jednotiek a ponoriek, otvorené ženám, ktoré v súčasnosti predstavujú pätnásť percent jednotiek.
Ženy sú pilotkami stíhačiek, stavajú mosty, alebo zasahujú v protichemických jednotkách.
Za posledné desaťročie americká armáda zaznamenala zvýšený prílev moslimských nováčikov. Prvého do armády prijali v roku 1996, teraz tvoria moslimovia jedno percento všetkých amerických vojakov.
(čtk/Christian Science Monitor)
Zo Saddámovho vystúpenia
„Čím viac postupujú, tým viac sú v pasci.“
„Časom budú ich straty stále ťažšie. Z krízy sa ľahko nedostanú, urobíme im to také ťažké, ako to bude možné.“
„Buďte trpezliví, božie víťazstvo sa blíži. Bojujte presne a trpezlivo.“
„Veriaci zvíťazia. Nepriateľ sem v týchto rozhodujúcich dňoch nevyslal rakety a bojové lietadlá ako v minulosti. Tentoraz poslal delostrelectvo, pretože prišiel obsadiť našu krajinu.“
„Nadišli rozhodujúce dni a musíte spraviť to, čo vám káže Boh – podrezať hrdlá nepriateľom.“
„Ó, statoční bojovníci, zasiahnite vášho nepriateľa so všetkou vašou silou. Ó, Iračania, bojujte so silou, ktorú vám poskytne džihád.“
(čtk)