Spolu s podaním daňového priznania majú daňovníci povinnosť zdokladovať dosiahnuté príjmy. Daňovému úradu musia fyzické i právnické osoby teda okrem vyplneného tlačiva predložiť aj prílohy, ktoré potvrdia výšku ich príjmov a výdavkov, majetku či záväzkov.
Zamestnanci a ostatné fyzické osoby doložia daňové priznanie kópiami dokladov, ktoré preukážu daňovým úradníkom výšku príjmov zo závislej činnosti a z funkčných požitkov. Príloha by mala obsahovať aj potvrdenie o výške zrazených mesačných preddavkov na daň zo mzdy daňovníka alebo prípadný nedoplatok preddavku. Zdokladovať pritom treba aj príjmy, ktoré daňovník dosiahol v zahraničí.
V prípade, že je daňovníkom napríklad živnostník, ktorý má daňové výdavky a svoje podnikanie zachytáva v jednoduchom účtovníctve, podáva spolu s daňovým priznaním výkaz o príjmoch a výdavkoch a výkaz o majetku a záväzkoch.
Tieto by mali obsahovať pravdivé údaje a viesť aj k správnemu výpočtu dane.
Ak platca, dane účtuje v sústave podvojného účtovníctva predloží daňovému úradu súvahu v skrátenej verzii. Tento doklad odráža hodnotu aktívnych a pasívnych položiek spoločnosti. Okrem súvahy dáva podnikateľ do pozornosti úradu aj výkaz ziskov a strát tiež v skrátenom rozsahu. Ten by mal obsahovať kladný či záporný hospodársky výsledok firmy za predchádzajúci rok.
V prípade, že daňovník dosahuje príjmy z podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti ako člen združenia, ktoré bolo založené podľa Občianskeho zákonníka, prekladá daňovému úradu aj kópiu zmluvy o združení.
Obsah prílohy, ako aj spôsob predkladania účtovných výkazov je zachytený v oznámení Ministerstva financií Slovenskej republiky č. 65/2/1996. Potrebné informácie môžu daňovníci získať aj na daňových úradoch alebo webových stránkach na internete.
Zajtrajšia téma: Daňovo uznateľné výdavky.
(im)