Muži britskej námornej pechoty sa plazili predmestskými osadami. Opatrne obsadzovali a zaisťovali strategické letisko, hľadali a likvidovali míny, často sa tvrdo stretali s nepriateľom.
Nebola to žiadna útočná smršť. Pomaly, obozretne a často s ťažkosťami postupovala britská námorná pechota a obkľučovala Basru ťažkými zbraňami. Na mnohých miestach narážala na relatívne silný odpor Iračanov a sami vojaci priznávali, že „to nejde dvakrát hladko“. Často sa nedá rozoznať, kto je vojak a kto civilista. Jedna z delostreleckých jednotiek zviedla neďaleko od Basry nočnú bitku s Iračanmi. Briti plnili ťažké delá kalibru 155 milimetrov mohutnými nábojmi, v krátkych pauzách potom robili korekciu zameriavania a holými rukami odhadzovali ešte horúce nábojnice. To isté se určite odohrávalo aj na druhej strane. Na obidvoch stranách peklo, keď zem v širokom okolí trhali granáty. Pohľad na delostrelcov, ktorých chladnokrvne povzbudzoval hlasnými výkrikmi britský dôstojník, veľmi pripomínal podobné bitky z prvej svetovej vojny
Na inom mieste britská pechota musela vysielačkou narýchlo žiadať americkú vzdušnú podporu.
Všetci vedia, že Basra môže byť jednou z najťažších skúšok operácie „Iracká sloboda“. Zároveň by mohla byť významnou lekciou pre oveľa dôležitejšie dobývanie Bagdadu. Ak to v Basre pôjde ťažko, potom v Bagdade päťkrát horšie.
Poučenie z uplynulých dní je pritom zrejmé. Nič sa nedá urýchliť a rýchly postup sa môže vypomstiť. Hlavnou úlohou nie je Basru dobyť, ale zastaviť vojenský odpor s čo najmenšími stratami na životoch. Rovnako irackých civilistov, ako aj postupujúcich vojakov.
Operácia však nesmie byť až taká pomalá. Časť viac ako miliónovej Basry je odrezaná od prísunu vody, elektriny aj zásob. O chvíľu tam môže prepuknút humanitárna katastrofa.
Briti zatiaľ obsadili strategické letisko a preťali zásobovanie s Bagdadom. Iračania už nemajú šancu sa zachrániť, ale môžu všetkým pripraviť dokonalé peklo.
Zatiaľčo vojaci rozmiestňovali na kľúčové miesta ťažké zbrane, prieskumníci skúmali terén a situáciu v okolí mesta. To, čo videli a zistili, ale vôbec nebolo optimistické. Stovky irackých vojakov, ktorí boli na okraji mesta doteraz zajatí a často dlhé hodiny sedeli spútaní v piesku, boli len ľahko vyzbrojení. Čo to znamená?
V oblasti Basry by mali byť desaťtisíce irackých vojakov vrátane elitných Republikánskych gárd s ťažkou technikou – tankami a delostrelectvom. Ak ich neobjavili okolo mesta, znamená to, že sú tesne pred ním alebo takmer v jeho uliciach.
Navyše velením v tomto južnom sektore bol poverený známý generál prezývaný „Chemik Alí“. Jeden z najtvrdších Saddámových mužov sa stal neslávne známym chemickým úderom na dedinu Halabdža v Kurdistane v roku 1988, pri ktorom bolo zavraždených asi 5000 ľudí.
Autor: PETR PRAVDA, MF Dnes, Kuvajt pre SME