Hamburg/Rím/Káhira/Islamabad/Canberra 24. marca (TASR) - Protivojnové protesty vo svete i naďalej pokračujú. V niektorých krajinách, vrátane Nemecka a Talianska sa uskutočňujú bez prerušenia od začiatku vojenského útoku vedenom USA proti Iraku.
Polícia v nemeckom Hamburgu dnes bola nútená použiť proti študentom demonštrujúcim pred konzulátom USA vodné delá po tom, ako došlo k prvým konfliktom medzi protestujúcimi proti vojne v Iraku.
Násilie eskalovalo, keď sa skupina protestujúcich oddelila od 20.000 davu mierového sprievodu a začala spolu s Palestínčanmi vyzbrojenými drevenými palicami útočiť na políciu pred konzulátom USA.
Nemeckí študenti patria k najaktívnejším odporcom vojny v krajine.
Aj v Taliansku dnes protestovali proti vojne v Iraku najmä študenti. Tento fakt však tiež súvisel s tým, že do ulíc vykročili aj učitelia požadujúci zvýšenie platov. Približne 60 percent škôl bolo dnes zatvorených. Protesty sa uskutočnili v niekoľkých mestách vrátane Milána, Turína, Neapola a Janova a Ríma.
Talianska verejnosť je aj napriek súhlasnému postoju talianskej vlády proti vojne v Iraku. Protesty sa tu uskutočňujú od začiatku vojnového konfliktu.
V Egypte dnes opäť demonštrovalo niekoľko tisíc ľudí. Bezpečnostné zdroje oznámili, že v súvislosti s minulotýždňovými protestami sa ešte 27 osôb nachádza vo vyšetrovacej väzbe, medzi nimi aj dvaja nezávislí poslanci. V Káhire dnes demonštrovalo približne 9000 poslucháčov vysokých škôl.
Pri násilných protestoch proti irackej vojne sa dnes v indickej časti Kašmíru zranilo desať ľudí. Polícia v meste Šrínagar bola nútená použiť proti demonštrantom slzotvorný plyn, pretože na mužov zákona hádzali kamene.
Rozsiahle protesty sa dnes uskutočnili aj v Austrálii, Thajsku, Indonézii, Bangladéši a na Novom Zélande.
Protestujúci Austrálčania dnes pred budovou parlamentu požadovali návrat 2000-člennej jednotky bojujúcej po boku amerických a britských vojakov v Iraku.
Debata prebiehajúca v dolnej komore parlamentu bola prerušená najmenej trikrát kvôli kriku prizerajúcej sa verejnosti. V paľbe kritiky verejnosti sa opäť ocitol austrálsky premiér John Howard.