Nedostatok najnovších relevantných poznatkov v oblasti účtovníctva môže totiž spoločnosti spôsobiť nemalé problémy a preto samozrejme aj negatívne ovplyvniť budúci vývoj kariéry finančného manažéra.
Slovensko na ceste do EÚ
Až donedávna tvorilo podstatnú časť vzdelávacieho procesu finančných manažérov sledovanie aktuálnych zmien v slovenských účtovných predpisoch. Dnes však integrácia Slovenska do Európskej únie prináša aj v tejto oblasti nové nároky a kritériá. Aj na Slovensku je známe, že Európska komisia chce zaviesť od roku 2005 povinné účtovanie podľa medzinárodných účtovných štandardov (International Accounting Standards – IAS, po novom International Financial Reporting Standards). Povinnosť sa vzťahuje na všetky verejne obchodovateľné spoločnosti členských štátov únie a Slovensko ako budúci člen EÚ sa musí tomuto zámeru podriadiť.
Naliehavosť riešenia
Nie je pritom pravda, máme ešte dosť času sa uskutočnenie opatrení spojených s prechodom na medzinárodné účtovné štandardy v roku 2005. Aj keď prvú účtovnú závierku musia verejne obchodovateľné spoločnosti členských štátov Európskej únie zostaviť až pre hospodársky rok 2005, táto účtovná závierka však musí bezpodmienečne obsahovať aj údaje z porovnávacej účtovnej závierky za rok 2004. A to znamená, že prechod účtovných systémov na medzinárodné účtovné štandardy musí byť realizovaný od začiatku uvedeného roka.
Kvalitné vedomosti základom úspešného prechodu
Slovenské firmy si uvedomujú, že prechod na medzinárodné účtovné štandardy nebude bez prekážok. Zavádzanie nových účtovných noriem vytvára popri otázke informačných technológií významný tlak predovšetkým na personálne vybavenie finančných úsekov spoločností. Systematický rozvoj ľudských zdrojov je preto jedným z hlavných pilierov kvalitného zabezpečenia celej reformy.
Investície vložené do vzdelávania zamestnancov v oblasti IAS zaručujú vysokú návratnosť vo forme bezproblémového prechodu na nový systém účtovania. Treba si však uvedomiť, že medzinárodné účtovné štandardy musia popri radových zamestnancoch účtovného oddelenia ovládať predovšetkým vedúci pracovníci a riaditelia finančných a účtovných oddelení. Práve oni totiž nesú zodpovednosť za úspešný a včasný prechod na nový systém.
Kritický moment – voľba správneho seminára
Vhodným nástrojom na doplnenie manažérskych vedomostí v tejto oblasti sú predovšetkým odborné semináre a kurzy organizované renomovanými konzultačnými firmami. Ponúkajú možnosť získať prehľad a znalosti na základe praktických príkladov používania IAS v účtovnej praxi a pri zostavovaní účtovnej závierky.
Kvalitu týchto seminárov zaručuje v prvom rade odbornosť prednášajúcich. Slovenským konzultantom však často chýbajú dostatočné skúsenosti so zostavovaním výkazov podľa medzinárodných účtovných štandardov. Väčšina kvalitných seminárov je preto organizovaná v anglickom jazyku za účasti zahraničných prednášajúcich. Práve táto skutočnosť predstavuje pre mnohých slovenských manažérov kritický moment pri voľbe správneho semináru. Pre aplikáciu IAS do praxe je potrebné nielen pochopiť ich obsah a podstatu, ale aj ovládať slovenskú terminológiu spojenú s novými účtovnými zásadami. Seminár v slovenskom jazyku preto umožňuje účastníkom plne sa sústrediť na obsah prednášanej problematiky.
Rozhodnúť sa musíte rýchlo a dobre
Dôležitú úlohu pri hodnotení kvality semináru zohrávajú aj učebné materiály. Žiadna z poradenských firiem však nepovažuje výučbu IAS za hlavný predmet svojej činnosti, aktualizácii a obsahovej náplni materiálov sa preto často nevenuje dostatočná pozornosť.
Slovensko preto zaostáva v ponuke profesionálnych seminárov v oblasti financií a účtovníctva za krajinami Európskej únie. U nás zatiaľ ponúka svoje služby iba jedna medzinárodná firma, špecializujúca sa na ekonomickú výučbu. Okrem kvalitných učebných materiálov poskytuje absolventom seminárov predovšetkým celosvetovo uznávané certifikáty. Kurzy zamerané na IAS však doteraz prebiehali len v anglickom jazyku, bez zohľadnenia potreby výučby slovenskej terminológie. Najnovšia iniciatíva spomínanej medzinárodnej vzdelávacej inštitúcie vo forme spolupráce s prestížnou slovenskou poradenskou firmou je preto medzi finančnými riaditeľmi a manažérmi vítaná. Spája totiž kvalitu výučby na medzinárodnej úrovni so znalosťami lokálnych podmienok a špecifických problémov slovenských podnikov.
Otázku pripravenosti ľudských zdrojov na prvotnú aplikáciu medzinárodných účtovných štandardov musia slovenské spoločnosti doriešiť už v najbližších mesiacoch. Riaditelia ekonomických úsekov by si preto mali čo najskôr uvedomiť svoju zodpovednosť a vybrať najvhodnejší spôsob doplnenia svojich profesionálnych znalostí v oblasti IAS.
Autor: MICHAL BUBÁN, The Edison Consulting Group, spol. s r.o.