Najväčšia novinka spôsobí, že na daňových úradoch bude ešte väčší ruch ako v minulých rokoch. Povinnosť podať daňové priznanie sa už týka aj tých, ktorí zmenili počas predchádzajúceho roka zamestnávateľa.
Zamestnanci, ktorých sa táto zmena týka, vyplnia tlačivo typu „A“, kde sa priznávajú príjmy zo závislej činnosti a funkčných požitkov. Celoročné príjmy vypočítajú ako súčet hrubých miezd od všetkých zamestnávateľov. Podávatelia priznania by pritom nemali zabudnúť vypýtať si od svojich súčasných i predchádzajúcich zamestnávateľov potvrdenie o zrazených preddavkoch. V rámci ročného zúčtovania si totiž porovnávajú mesačne platené preddavky s ročnou povinnosťou odvodu dane z príjmov. Výsledkom teda môže byť buď doplatok alebo preplatok, o ktorého vrátenie treba daňový úrad požiadať.
Uvedenú zmenu považujú daňoví poradcovia za najpodstatnejšiu. Okrem nej však predchádzajúce roky priniesli i niekoľko ďalších.
Novelou zákona sa zvýšila nezdaniteľná položka na vyživované dieťa, ktoré žije v spoločnej domácnosti s daňovníkom. Zo základu dane si môžeme namiesto 11 400 korún, odpočítať 16 800 korún.
Ďalšia novela zákona rozšírila možnosť odpočtu zo základu dane v prípade zdravotne postihnutého dieťaťa. Znížiť daňový základ o 33 600 korún si najnovšie môže i daňovník, ktorý sa stará o dieťa s preukazom občana s ťažkým zdravotným postihnutím.
Posledná významná novela napokon zmenila tabuľku sadzieb dane. V rámci najnižšieho pásma sa štátu odvádza desať namiesto dvanástich percent a najvyššie pásmo sa zdaňuje 38 percentami a nie bývalou 42-percentnou sadzbou.
Paušálnym daňovníkom zmeny priniesli rozšírenie okruhu osôb, ktoré môžu platiť túto daň alebo zvýšenie hornej hranice príjmov na dva milióny korún.
Téma na zajtra: Prílohy k daňovému priznaniu.
Autor: im