Britský minister obrany Geoff Hoon v sobotu zdôraznil, že cieľom ozbrojených útokov proti Iraku nie je fyzická likvidácia civilnej infraštruktúry. Cieľom nebolo "premeniť Irak na ruiny," cituje iránska tlačová agentúra IRNA Hoonovo vyjadrenie na tlačovej konferencii v Londýne po prvej vlne amerických útokov v rámci operácie "šok a hrôza", pri ktorej dopadlo na Bagdad 320 striel. Minister uviedol, že nemôže potvrdiť správy o 250 obetiach, ktoré si vyžiadali letecké nálety. Zopakoval však, že sa uskutočnili mimo obývaných oblastí.
NEMECKO: Pohrozilo stiahnutím posádok lietadiel AWACS z Turecka
Nemecko varovalo, že ak Turci vstúpia do Iraku, stiahne posádky výzvedných lietadiel NATO AWACS, ktoré vyslalo na monitorovanie vzdušného priestoru nad Tureckom. "Ak sa Turecko zapojí do vojny, bude to nová situácia, ktorá povedie k stiahnutiu nemeckých vojakov z posádok lietadiel AWACS nad Tureckom," povedal šéf nemeckej diplomacie Joschka Fischer po stretnutí s nemeckým kancelárom Gerhardom Schröderom a ministrom obrany Petrom Struckom. Nemeckí piloti tvoria asi štvrtinu posádok týchto výzvedných lietadiel v Turecku. Vyslanie tureckých jednotiek do severného Iraku vzbudilo nesúhlas Spojených štátov a zvýšilo riziko ozbrojenej konfrontácie s lokálnou kurdskou menšinou.
USA: Spojenci dobyli mesto Násirája v južnom Iraku
Spojenecké vojská pod velením Spojených štátov dobyli juhoiracké mesto Násirája, informoval v sobotu hovorca americkej armády Stuart Upton. "Násirája padla," oznámil z vrchného veliteľstva amerických ozbrojených síl so sídlom v Katare. Odmietol však poskytnúť ďalšie podrobnosti. Násirája je kľúčovou križovatkou na rieke Eufrates asi 320 kilometrov juhovýchodne od metropoly Bagdad.
FRANCÚZSKO: Pošle do Kataru chemickú jednotku
Francúzsko, zarytý odporca vojny v Iraku, oznámilo, že v rámci záväzkov vyplývajúcich z obranného paktu s Katarom vyšle do tohto emirátu špeciálnu jednotku, ako aj zariadenie na detekciu chemických, bakteriologických a jadrových zbraní. Francúzske ministerstvo obrany oznámilo, že tento krok je reakciou na žiadosť Kataru, ktorý je sídlom Generála Tommyho Franksa, vrchného veliteľa koaličných síl a návštevu francúzskej ministerky obrany Michele Alliot-Marie v Katare 16. marca. Vyslanie chemickej jednotky chemickej, biologickej a radiačnej ochrany, ktorá opustí Francúzsko v sobotu, je výsledkom "obranných dohôd a priaznivou odpoveďou na žiadosť Kataru o zaistenie ochrany jeho teritória a obyvateľstva," uvádza sa v stanovisku francúzskeho ministerstva.
BUSH: Iba rozhodné použitie sily môže skrátiť vojnu
Americký prezident George W. Bush sa v sobotu stretol s členmi vojnovej rady a Američanom odkázal, že jedinou cestou, ako skrátiť dĺžku a rozsah bojov v Iraku, je rozhodné použitie sily. Po tom, ako americké a britské letectvo rozpútalo ničivé letecké údery v rámci útoku, ktorý Pentagón nazval "šok a hrôza", Bush irackú vládu varoval, že "toto nebude kampaň polovičatých opatrení". Po troch dňoch bojov tiež Bush varoval pred nadmernou sebadôverou, ktorú by mohli vzbudiť počiatočné úspechy spojencov a takmer žiaden vážny odpor na strane Iraku. "Kampaň v drsnom teréne v rozsiahlej krajine môže byť dlhšia a ťažšia ako niektorí predpovedali," povedal Bush vo svojom pravidelnom týždennom rozhlasovom prejave z Camp Davidu, kde trávi prvý týždeň ozbrojeného konfliktu.
TURECKO: Armáda poprela vyslanie jednotiek do severného Iraku
Turecké ozbrojené sily v sobotu popreli, že by cez noc vyslali do severného Iraku svoje jednotky. V súvislosti s prítomnosťou tureckých vojsk v tejto časti Iraku vznikli obavy, že by mohli zvýšiť napätie v radoch irackých Kurdov. Vojenské zdroje pôvodne oznámili, že Turecko vyslalo do severného Iraku predvoj vojenských oddielov. "Tieto informácie nie sú pravdivé," informoval telefonicky hovorca tureckých ozbrojených síl. Aj Kurdi v severnom Iraku potvrdili, že turecko-iracké hranice neprekročili žiadne vojská.
FRANKS: Spôsob útoku na Irak zostáva v rukách spojencov
Spôsob útoku na Irak zostáva v rukách spojencov pod velením Spojených štátov, povedal v sobotu na tlačovej konferencii armádny generál Spojených štátov Tommy Franks. Generál na svojej prvej tlačovej konferencii od začiatku vojny povedal, že cieľom ozbrojeného zásahu je zvrhnutie irackého prezidenta Saddáma Husajna a zničenie ukrytých zbraní hromadného ničenia. Ako uviedol, americké, britské a spojenecké vojská útočia na nepriateľa "vlastnou stratégiou".
IRAK: Od začiatku invázie zapálil deväť ropných vrtov
Od začiatku invázie spojeneckými vojskami sabotoval Irak deväť z 500 ropných vrtov v južnej oblasti Rumaila, informoval v sobotu americký generál. "Iba deväť z 500 ropných polí bolo sabotovaných," uviedol na tlačovej konferencii generál Vince Brooks. Kapacita ropných polí v Rumaile predstavuje viac než jeden milión barelov ropy za deň. Celková kapacita Iraku pred začiatkom invázie tvorila 2,5 milióna barelov za deň. Počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991 zapálili iracké vojská asi 700 ropných vrtov.
SÝRIA: Žiada okamžitý koniec "barbarskej" vojny v Iraku
Sýria, jediný arabský nestály člen Bezpečnostnej rady OSN, žiadala v sobotu okamžitý koniec vojny v susednom Iraku, ktorú nazvala "barbarskou agresiou". "Keďže odsudzuje túto barbarskú agresiu proti našim irackým bratom...Sýria vyzýva na okamžitý koniec vojny a stiahnutie spojeneckých vojsk," uvádza sa oficiálnom stanovisku, ktoré zverejnila sýrska tlačová agentúra. Vyhlásenie vydala vládna strana a kľúčové koaličné strany po stretnutí, ktorému predsedal sýrsky prezident Bašar al-Assad. Sýria varovala, že vojna bude mať "vážne dôsledky na bezpečnosť v regióne". "(Sýria) vyzýva OSN, aby sa ujala svojej úlohy prebrala do rúk túto nebezpečnú situáciu," píše sa v stanovisku, v ktorom Sýria označila konflikt za "zjavné porušenie" medzinárodného práva. Pochválila tiež iracký ľud za jeho "hrdinskú vytrvalosť" zoči-voči agresii spojeneckých vojsk pod velením Spojeným štátom.
IRAK: Pri postupe na Bagdad zahynuli štyria americkí vojaci
Štyria americkí vojaci zahynuli v sobotu v strednom Iraku. Ich džípy idúce na čele kolóny zasiahli raketové strely. Informoval o tom reportér televízie Sky News, ktorý išiel za kolónou. "Na džípy boli odpálené raketové granáty, ktoré zabili obe posádky," informoval v krátkom živom vstupe novinár Colin Brazier. Siedma kavaléria postupujúca z juhu sa v sobotu priblížila na vzdialenosť 250 kilometrov k Bagdadu. Jej postup však zdržala paľba.
IRAK: Bomba v aute zabila jedného novinára, deviatich ľudí zranila
Najmenej jeden novinár zahynul a deväť ďalších ľudí sa v sobotu zranilo pri výbuchu bomby v aute v severnom Iraku, z ktorého kurdskí predstavitelia obviňujú radikálnu islamskú skupinu. Zatiaľ nebolo možné zistiť štátnu príslušnosť novinára. Predstavitelia Vlasteneckej únie Kurdistanu sú presvedčení, že za útok v blízkosti dediny Churmal nesie zodpovednosť radikálna islamská skupina Ansar al-Islam, ktorú Washington spája s teroristickou sieťou al-Kájda. Dedina leží v hornatom kraji, ktorý je pevnosťou Ansaru, v blízkosti hraníc s Iránom. Podľa Kurdov túto oblasť v sobotu ráno zasiahli americké rakety. "Považujeme to za teroristickú operáciu Ansaru," povedal predstaviteľ PUK-u. "Zdá sa, že auto patrilo členovi Ansaru."
IRAK: Bagdad je opäť pod paľbou spojencov
Iracká metropola Bagdad sa stala terčom ďalšieho leteckého náletu spojencov. Asi päť veľkých explózií otriaslo pred západom slnka predmestím Bagdadu v poslednom zo série denných náletov na mesto, informoval spravodajca agentúry Reuters. Chaled Jacoub Oweis uviedol, že počul stíhačky letiace nad mestom a následne bolo v diaľke počuť päť veľkých výbuchov. Podľa neho sa pred náletom nerozhučali žiadne sirény, rovnako nebolo počuť paľbu irackej protivzdušnej obrany. Irackí predstavitelia predtým uviedli, že pri útokoch spojencov zahynuli traja ľudia a 207 bolo zranených.
IRAK: Spojenci prekonali ďalšiu prekážku brániacu v dobytí Basry
Americká námorná pechota prekonala v sobotu ďalšiu prekážku brániacu v dobytí juhoirackej Basry. Západne od mesta porazila Iračanov a stovky z nich zajala. Dobytie tohto mesta, o ktoré vzplanul boj v sobotu ráno, však bolo už niekoľkokrát oznámené a následne dementované. Podľa posledných informácií tlačových agentúr sa americkí a britskí vojaci presunuli do bezprostrednej blízkosti tohto druhého najväčšieho irackého mesta a obsadili letisko aj niekoľko mostov. Katarská televízia Al-Džazíra uviedla, že v bojoch o Basru zahynulo 50 ľudí, ale nedokázala uviesť, či išlo iba o vojakov alebo aj civilistov. Boli zasiahnuté objekty v centre mesta. Podľa miestnych spravodajských zdrojov si útok vyžiadal aj mnoho zranených.
IRAK: Vyzval OSN, aby odsúdila a zastavila vojnu na jeho území
Irak požiadal Organizáciu Spojených národov, aby odsúdila a zastavila americko-britskú inváziu Iraku a vyzvala Spojené štáty a Veľkú Britániu na stiahnutie vojsk z irackého územia. Vo vyhlásení zaslanom Bezpečnostnej rade OSN a prečítanom v sobotu v irackej televízii minister zahraničných vecí Naji Sabri označil inváziu za hrozbu pre medzinárodný a regionálny mier. "Nakoľko anglo-americká koloniálna vojenská agresia proti Iraku je hrozbou pre medzinárodný a regionálny mier a bezpečnosť, vyzývame OSN, aby agresiu odsúdila, okamžite a bezpodmienečne ju zastavila a vyzvala amerických a britských agresorov na okamžité stiahnutie svojich jednotiek z irackého územia." Vo vyhlásení v arabskom jazyku sa dodáva: "Rezolúcie Bezpečnostnej rady musia byť rešpektované a implementované, počínajúc zrušením nespravodlivých sankcií voči Iraku, zbavením Izraela zbraní hromadného ničenia a tým, že sa z blízkovýchodného regiónu vytvorí oblasť bez zbraní hromadného ničenia."
BRITÁNIA: Blairov postoj k Iraku schvaľuje 56 percent Britov
Väčšina Britov v súčasnosti schvaľuje spôsob, akým premiér Tony Blair zvláda irackú krízu. Vyplynulo to z prieskumu, ktorého výsledky svedčia o prudkom náraste podpory v porovnaní s číslami pred začiatkom vojenskej kampane. Podľa agentúry ICM 56 percent opýtaných Britov verí, že ich premiér si počína "pomerne dobre", zatiaľ čo 26 percent oslovených si myslí, že bol "príliš tvrdý", keď začal vojnu proti irackému prezidentovi Saddámovi Husajnovi. Blaira, ktorý čelí najkritickejšiemu obdobiu počas svojho 6-ročného pôsobenia vo funkcii premiéra, v podobnom prieskume 17. marca podporilo iba 40 percent Britov.
IRAK: Iracká armáda tvrdí, že zostrelila 21 riadených striel
Iracká armáda zostrelila v obrane 21 riadených striel s plochou dráhou letu, ktoré americké a britské jednotky vyslali na Irak. Uviedol to v sobotu iracký vojenský hovorca. Len Spojené štáty v piatok zo svojich vojnových lodí odpálili na Irak 320 striel Tomahawk.
IRAK: Bagdadom otriasli nové explózie
Nové explózie otriasli Bagdadom v sobotu krátko pred pol nocou irackého času. Veľká časť mesta sa ponorila do tmy, v mnohých štvrtiach došlo k výpadku elektrického prúdu. Počas troch dní útokov na irackú metropolu nebola dodávka elektriny prerušená. V sobotu zasiahli strely viaceré miesta v Bagdade.
IRAK: Pozemné boje už 160 kilometrov južne od Bagdadu
Pozemné boje sa v Iraku už vedú 160 kilometrov južne od Bagdadu. Ako v sobotu informovala iracká televízia k zrážkam irackých pozemných vojsk s jednotkami pod americkým vedením došlo v púšti pri meste Najaf, ktoré je od Bagdadu vzdialené 160 kilometrov. Najaf je najbližším miestom k irackej metropole, kde sa od vypuknutia vojny (štvrtok) vedú pozemné boje. Iracká televízia informovala tiež, že pri bojoch zahynul líder irackej vládnucej strany Baath v Najafe.