
Úprava uhla odklonu rezom na nižší bočný, vodorovnejší konár – rez na prevod.
ie musí zodpovedať tvaru, veku ovocnej dreviny, jej fyziologickému stavu, botanickému druhu a zvláštnostiam odrody. Nikdy nerežme v daždivom počasí.
V predjarí alebo začiatkom jari robíme pri všetkých ovocných druhoch povýsadbový rez aj vtedy, keď boli vysadené už v jeseni. Rešpektujeme pritom zvláštnosti zvoleného tvaru. Výhony stromčekov so základmi korunky vypestovanej v škôlke režeme na zdravý bočný púčik smerujúci z korunky. Rezné ranky hneď zatierame štepárskym voskom, Kambilanom, stromovým balzamom, alebo aspoň latexovou farbou s prídavkom 1 až 1,5 percenta fungicídu (napríklad Merpan 80 WP).
Pri jarnom reze rodiacich mandlí, marhúľ, slivkovín a červených kôstkovín s prirodzenou a poloprirodzenou korunou presvetľujeme, vyrezávame na krúžok zahusťujúce, konkurujúce, suché, choré a polámané konáre. Potrebu korunu zmladiť signalizuje najmä vyhoľovanie spodných častí kostrových a polokostrových konárov, minimálne prírastky nového dreva, presun rodivosti na obvod koruny a zhoršená kvalita plodov. Podľa možnosti režeme na prevod, čo znamená konár skracovať nad kostrovým a polokostrovým konárom alebo nad výhonom. Stredník skracujeme nad nižším konkurenčným bočným výhonom. Niektoré druhy veľmi hlboké zmladenie neznášajú. Marhuliam preto konáre skracujeme len o tretinu pôvodnej dĺžky, slivkoviny a červené kôstkoviny zmladzujeme menej a postupne. Pri zmladzovaní dbáme na zachovanie pôvodného vzhľadu korún. Pri stromoch vlani hlboko zmladených uplatňujeme tvarovací (výchovný) rez. Súbežne môžeme vyrezať až po zdravé pletivá miesta s glejotokmi a rakovinou. Rezné rany hneď starostlivo zatierame.
Vretená režeme do roviny vyrezaním na konárový krúžok kolmých dlhých vlkov, nahor rastúcich rozvetvení, ale tiež previsnutých, nadol rastúcich dlhších konárov, ktoré obvykle nemajú žiadne prírastky. Takto odstraňujeme aj bočné konáre, ktorých hrúbka bázy presahuje polovicu hrúbky stredníka v mieste, kde vyrastajú, ako aj staré vyrodené konáre staršie ako štyri roky. Nahradíme ich, samozrejme, mladším bočným rodivým konárom so zodpovedajúcou polohou. Požadovanú výšku vretien udržujeme buď odvedením na vhodný nižší bočný konár, alebo ohnutím a vyviazaním vrcholu stredníka do vodorovnej polohy.
Optimálny termín rezu rodiacich broskýň je bezprostredne pred kvitnutím, pri silnejšom zimnom zmrznutí dreva režeme až v máji, keď je už zreteľná regenerácia. Obyčajne používame kombináciu dlhého a krátkeho rezu. Pri nepoškodených korunách vyrežeme na krúžok odrodené drevo, suché, choré a mechanicky poškodené konáre, vlky a konkurenčné konáre. Detailný krátky rez spočíva v skrátení dlhých zmiešaných výhonov na 12 až 15-púčikových skupín (rez na úrodu) a na krátke 2 až 3-púčikové čapíky (rez na rezervu). Pri dlhom reze sa zmiešané bočné výhony na polokostrových konároch neskracujú, iba sa rezom na krúžok prerieďujú na vzdialenosť 0,15 až 0,20 metra, pričom sa uprednostňujú výhony rastúce z koruny. Na vyholených konároch môžeme obnoviť rodivosť jednak hlbším zmladením, jednak zrezaním prípadných vlkov na spodné 2 až 3 púčiky.
Výšku stromov s dutými korunami udržujeme na 2,5 metra skracovaním kostrových konárov rezom na nižší polokostrový konár alebo bočný výhon rastúci z koruny. Dbáme, aby všetky kostrové konáre mali rovnakú výšku. Úmerne zmladzujeme aj polokostrové konáre. Okraje väčších rezných rán ihneď zahladíme a zatierame.
Ing. ŠTEFAN NITRANSKÝ, CSc.
FOTO – AUTOR