Bol to začiatok intenzívnej kampane „šok a hrôza“, o ktorej sa hovorilo pred začiatkom vojny. Rozsiahle bombardovanie má trvať 24 až 48 hodín. Predpokladá sa nasadenie okolo 3-tisíc striel s plochou dráhou letu a elektronicky navádzaných bômb.
Iračania odpovedali protileteckou streľbou, išlo však skôr o streľbu naslepo. Zásah dostal aj jeden z palácov Saddáma Husajna.
Toto je deň A, povedal predstaviteľ amerického ministerstva obrany. Už hodinu pred začatím bombardovania sa objavili správy - na Bagdad odštartovali z Veľkej Británie bombardéry B-52, veľká akcia sa začína. V rovnaký čas sa začalo aj bombardovanie severoirackých miest Mosul a Kirkuk.
„Silné bombardovanie vojenských a vládnych cieľov v celom Iraku, vrátane Husajnovho rodného mesta Tikrítu, by malo irackú armádu presvedčiť o tom, že klásť odpor by bolo márne,“ vyhlásil zdroj z Pentagonu. „Toto som ešte nezažil,“ hovoril na CNN jeden z amerických novinárov priamo z Bagdadu.
Americké a britské ozbrojené sily prerazili aj inde - sú hlboko na irackom území a mieria na Bagdad. Irak nie je schopný presile vzdorovať.
Rýchlosť, akou sa dostali spojenci do vnútrozemia, na niektorých miestach sú už v hĺbke 200 kilometrov, zlákala niektorých britských a amerických dôstojníkov k predpovediam hladkého víťazstva. Biely dom aj britský premiér Tony Blair sú ale opatrní - „túto vojnu nevyhráme za jednu noc“.
Zatiaľ čo iracký minister vyzval so samopalom v ruke na zničenie útočníkov a tvrdil, že prezident Saddám Husajn prežil raketový útok, Spojené štáty intenzívne podkopávajú autoritu Bagdadu vyhláseniami, že nebudú musieť využiť všetku vojenskú silu a Irak sa vzdá.
Živo sa špekuluje o osude irackého vodcu. Americké výzvedné služby majú informácie, že Saddám bol spolu so svojimi synmi v bunkri, ktorý Američania zasiahli počas prvého leteckého útoku. Množia sa informácie o tom, že bol zranený, pretože hneď po útoku vraj k nemu zavolali lekárov. Iné informácie hovoria, že obeťou bombardovania sa stal jeho najstarší syn Udaj.
V južnom Iraku sa Američania stretli s až nečakane silným odporom v kľúčovom prístave Umm Kasr. Vojakom námornej pechoty museli prísť na pomoc tanky a delostrelectvo. Po zotmení postupne Američania obsadzovali iracké pozície, ozývala sa sporadická streľba.
POSLEDNÉ UDALOSTI
- spojenci začali masívnym bombardovaním Bagdadu hlavný útok
- obsadili juhoiracký prístav Umm Kasr a postúpili až k predmestiam Basry
- viac ako 250 irackých vojakov sa vzdalo spojeneckým vojskám
- pri havárii vrtuľníka v Kuvajte zomrelo 12 vojakov, ôsmi Briti a štyria Američania, dva ďalšie vrtuľníky museli núdzovo pristáť
- v boji zahynuli dvaja americkí vojaci
- Británia očakáva príchod pozemných spojeneckých síl do Bagdadu do troch až štyroch dní
- podľa Donalda Rumsfelda rokuje Pentagon s irackými veliteľmi o možnej kapitulácii
- podľa vojenských zdrojov nie je jasné, čo sa stalo so Saddámom pri prvom bombardovaní