Washington 21. marca (TASR) - V najbližších hodinách Spojené štáty udrú na niekoľko stoviek vojenských cieľov v Iraku, oznámil dnes večer SEČ generál Richard Myers, náčelník Zboru náčelníkov generálnych štábov ozbrojených síl USA. Zároveň potvrdil začiatok veľkej vzdušnej operácie proti Iraku s názvom Šok a úžas.
Podľa ministra obrany Donalda Rumsfelda iracký režim začína strácať kontrolu nad krajinou. Podľa Rumsfelda medzi irackými predstaviteľmi narastá zmätok, strácajú spojenie so svojimi vojakmi a schopnosť vidieť, čo sa deje na bojisku. Na tlačovej konferencii minister dodal, že nevie, či prezident Saddám Husajn ešte ovláda Irak.
Podľa Myersa sa americkí vojaci ešte dnes pokúsia zaistiť bezpečnosť ropných polí na juhu Iraku. Britský admirál Michael Boyce predtým v Londýne konštatoval, že Iračania zapálili iba sedem ropných vrtov, nie 30, ako sa to uvádzalo. Všetky kľúčové komponenty juhoirackých ropných polí sú podľa Boycea v bezpečí.
Podľa Rumsfelda americké sily zintenzívnili rokovania s jednotlivými irackými jednotkami o ich kapitulácii, neprebiehajú však rokovania o irackej kapitulácii na úrovni vlád.
Rumsfeld zároveň potvrdil, že americké a britské jednotky majú úplnú kontrolu nad kľúčovým prístavom Umm Kasr pri iracko-kuvajtských hraniciach.
Generál Myers uviedol, že na severe a juhu Iraku sa vzdávajú niektorí irackí vojaci, čím potvrdil predchádzajúce správy médií a informáciu britského generála Boycea. Americké sily pri postupe podľa neho narážajú len na sporadický odpor - došlo k niekoľkým tankovým súbojom.
Minister obrany USA uviedol, že cieľom USA v Iraku bude skoncovať s režimom irackého prezidenta Saddáma Husajna, zničiť zbrane hromadného ničenia, nájsť teroristov, získať spravodajské informácie, ktoré by viedli k teroristickým organizáciám či zakázaným zbraniam, ukončiť sankcie a dopraviť humanitárnu pomoc, zaistiť bezpečnosť ropných polí a pomôcť Iračanom vytvoriť novú vládu.
Tlačová konferencia v Pentagóne sa konala krátko po tom, čo Bagdadom okolo 19.00 h SEČ otriasli zatiaľ najmohutnejšie výbuchy od začiatku vojny. Približne v rovnakom čase došlo aj k vzdušným útokom pri severoirackých mestách Mosul a Kirkuk. Večerný vzdušný útok na Bagdad podľa svedkov zasiahol Saddámov prezidentský palác, kde zúri požiar.
Do Iraku a Turecka sa presúva viac ako tisíc príslušníkov španielskych ozbrojených síl, ktoré budú plniť humanitárne úlohy. Väčšina prvej 860-člennej časti kontingentu je už na ceste do krízovej oblasti, oznámil po dnešnom zasadaní kabinetu v Madride minister obrany Federico Trillo.
Útok USA proti Iraku podporí vojensky aj Dánsko. Po dvoch dňoch búrlivej diskusie o tom dnes rozhodol parlament. Dánsko by malo vyslať do krízovej oblasti jednu ponorku, korvetu a 1400 príslušníkov ozbrojených síl. Operáciu spojencov podporí aj vyslaním zdravotníckej jednotky a spojovacích dôstojníkov.