Washington 21. marca (TASR) - Vojna v Iraku si už vyžiadala druhú obeť z radov príslušníkov amerického námorníctva, informovala dnes televízna stanica CNN. Vojak zahynul okolo 16.00 h miestneho času (12.00 h SEČ).
V prípade prvej obete išlo o príslušníka námornej pechoty, ktorý zahynul počas prestrelky. Krátko predtým sa na severe Kuvajtu zrútil transportný vrtuľník, ktorý však nezostrelila armáda. Nešťastie si vyžiadalo 12 obetí z radov príslušníkov americkej a britskej armády.
Americký prezident George W. Bush dnes vyhlásil, že spojenci vo vojne v Iraku dosahujú pokrok.
Tridsaťšesť hodín po začatí vojny Bush oboznámil s momentálnou situáciou republikánskych a demokratických lídrov Senátu a Snemovne reprezentantov amerického Kongresu.
"Dosahujeme pokrok. Budeme plniť svoju úlohu, kým nedosiahneme cieľ, ktorým je zbavenie Iraku zbraní hromadného ničenia a oslobodenie irackého národa, aby mohol žiť v spoločnosti, ktorá je perspektívna a demokratická a v mieri so svojimi susedmi," povedal Bush v Oválnej pracovni Bieleho domu.
Hovorca Bieleho domu Ari Fleischer predtým konštatoval, že vojna v Iraku môže byť "zdĺhavá a nebezpečná" a americkým a britským vojakom hrozia "mnohé nástrahy".
"Myslím si, že je dôležité, aby si Američania uvedomili, že to môže byť dlhá, vlečúca sa, nebezpečná akcia," povedal Fleischer.
Americký Senát medzitým pomerom hlasov 52 k 47 hlasoval za stiahnutie 100 miliárd dolárov v priebehu nasledujúcich desiatich rokov zo zisku z Bushom navrhovaného plánu na znižovanie daní s cieľom zaplatiť výdavky na vojnu s Irakom.
Snemovňa reprezentantov USA dnes schválila rezolúciu na podporu prezidenta Georgea W. Busha a amerických vojenských jednotiek, bojujúcich v Iraku. Vo štvrtok schválil podobnú rezolúciu Senát, v ktorom tiež prevládajú a hrajú prím republikáni. V Snemovni reprezentantov podporilo irackú politiku šéfa Bieleho domu 392 poslancov, jedenásť bolo proti a 22 sa zdržalo hlasovania.
V októbri minulého roku väčšina demokratov v Snemovni reprezentantov hlasovala proti rezolúcii, ktorá Bushovi poskytla rozšírené právomoci v otázke použitia násilia proti režimu Saddáma Husajna.
Odporcovia schválenej rezolúcie pokladali za svoju povinnosť zdôrazniť, že sympatizujú s americkými vojakmi riskujúcimi životy v krízovej oblasti na Blízkom východe. "S doktrínou preventívnej vojny, aplikovanou prezidentom Bushom a jeho najbližšími spolupracovníkmi, však súhlasiť nemôžeme", zdôraznil v mene svojich kolegov z Demokratickej strany poslanec za štát Michigan John Conyers.