
Zlatý slovenský štvorkajak – zľava Michal Riszdorfer, Richard Riszdorfer, Erik Vlček, Juraj Bača.
ŠTARTFOTO – PETER POSPÍŠIL
Bratia Richard a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček a Juraj Bača, čerství majstri Európy z Milána práve z takejto najrýchlejšej lode kanoistického športu, leteli so zlatými (na 1000 metrov) a striebornými medailami (na 500 m) z lombardskej metropoli do maďarskej včera nadránom. Komárňanskí chlapci, samozrejme, po maďarsky vedia. V Budapešti si kúpili čerstvé noviny. „V kanoistickej veľmoci si zvyčajne všímajú predovšetkým svojich. U susedov sme sa dočítali hneď v popredí aj o nás. Hrialo to. Vraj kto si to dovolil zosadiť z trónu maďarských olympijských víťazov, ktorí skončili až piati,“ poznamenal už doma Juraj Bača. Posledných pätnásť rokov víťazil na olympijskom kilometri (na 500 m sa na OH nesúťaží) výlučne nemecký alebo maďarský štvorkajak.
Slovenská trúfalosť
Mladí Slováci (R. Riszdorfer – 20 rokov, M. Riszdorfer – 24, Vlček – 20, Bača – 24) rozbili či zatiaľ lepšie naštrbili hegemóniu veľkých. „Cítili sme to hneď po pretekoch. Veľmi srdečne nám blahoželal legendárny taliansky tréner Oreste Perri. Prišiel k nám jeden z českých novinárov, ktorý opisoval atmosféru na tribúne. Vraj Slováci to pekelné tempo nemôžu vydržať. A my sme to dokázali. Podľa toho, čo sme počuli, vniesli sme oživenie do stereotypného nemecko-maďarského súboja,“ tešil sa Michal Riszdorfer.
Slovenský štvorkajak zdolal na kilometri nemecký takmer o dve desatiny sekundy, na polovičnej trati mu chýbala na zlatých Rusov ani nie desatina. Bača s Riszdorferom zvíťazili na milánskom umelom kanáli Idroscalo pred dvoma rokmi na majstrovstvách sveta v deblkajaku. Olympiáda im potom nevyšla podľa predstáv. Aj sa povrávalo, že Juraj s Michalom šieste miesto (1000 m), ale najmä vypadnutie v semifinále na 500 m v Sydney nestrávili.
Nápad trénera Soósa
„Na predsezónnych sústredeniach v Seville a talianskej Sabaudii sme ešte jazdili v dvojkajakoch. Nebolo to zlé, ale nenapredovali sme. Tréner Tibor Soós teda posadil dve dvojice do jedného štvorkajaku,“ vysvetľuje zrod Michal Riszdorfer. Majstrovská dvojica Bača – Riszdorfer splynula s 20-ročnými mladíkmi Michalom Riszdorferom a Erikom Vlčekom, členmi štvorkajaku M. Riszdorfer – Juraj Tarr – Vlček – Róbert Erban, ktorý skončil na OH 2000 štvrtý. Komárňanský kanoistický šaman Soós mal dobrý odhad. Nové kvarteto absolvovalo 5-6 tréningov, aby pred mesiacom na regate v Duisburgu zvíťazilo nad Nemcami prvý raz. „Bolo to síce o pár stotiniek, ale predsa. Ukázalo sa, že sme na správnej ceste. Teraz v Miláne sme úradujúcich majstrov sveta z Nemecka už zdolali bezpečne systémom štart-cieľ,“ potvrdzuje Juraj Bača.
Komárňania šli do Milána s väčšími ambíciami na 500 metrov. Dopadlo to naopak. „Ešte lepšie. Kilometer je olympijská trať. V skutočnosti sa chystáme práve na ňu a radi by sme vydržali do aténskej olympiády,“ naznačuje M. Riszdorfer s upozornením, že stať sa môže všeličo. „Dobre sa mi hovorí vo víťaznom rozpoložení. Môžu však prísť prehry a neskrývam, že aj vnútorné konflikty. Nič nie je vylúčené, ani že sa s Jurajom vrátime k deblkajaku. Teraz má však jasnú prioritu štvorkajak,“ dopĺňa starší Riszdorfer. Práve jeho mladší brat Richard – háčik (prvý v lodi) určuje to najdôležitejšie – rytmus jazdy. „V lodi nie je nikto starší alebo mladší, bývalý zlatý či skúsenejší. Štvorkajak nie je individuálnou, ale kolektívnou disciplínou,“ podotkol Erik Vlček.
„Vyhovuje nám, že sme štyria. Debl je ťažší na psychiku, jeden zodpovedá za druhého, tu sa tlaky delia, už je to tím. Pravda, fyzická záťaž je rovnaká,“ potvrdzujú Bača a M. Riszdorfer.
Zložiť zlatý štvorkajak je známkou silnej kanoistickej krajiny. A Slovensko Milánom potvrdilo, že ňou stále je.
PETER FUKATSCH