Bagdad 21. marca (TASR) - "Haló Hamburg, počujete ma ešte?", pýta sa už dva dni Stephan Kloss, spravodajca nemeckej televíznej spoločnosti ARD v irackej metropole Bagdade.
Jeho spojenie je často prerušované, z centra hlavného mesta počuť mohutné detonácie. Desiatky zahraničných korešpondentov zostávajú v Bagdade vo vyčkávacej pozícii. Priamo do sveta s veľkým rizikom posielajú správy a zábery explózií amerických rakiet a požiarov. Údajne je tu až 250 zahraničných novinárov, ktorí sa dostali do hektiky vo štvrtok ráno a odvtedy ich prácu sprevádza len rytmus bombardovania.
Napriek tomu, že prezident George W. Bush vyzval zahraničných novinárov, aby opustili krajinu, veľký počet výzvu neuposlúchol. Tým sa narušila stratégia USA, aby o vojenskom konflikte informovali len korešpondenti, ktorí sprevádzajú postupujúce spojenecké jednotky a ktorí by boli zásobení len schválenými informáciami.
Novinári, ktorí sa rozhodli aj za cenu svojich životov zostať, ustavične pendlujú medzi dvoma nárazníkmi - ich prácu sužujú technické problémy a miestne úrady. Zo strany irackých úradov je pre nich adekvátnym partnerom len ministerstvo informácií. Na ňom sa organizujú napriek útokom pravidelné tlačové konferencie a len odtiaľ môžu posielať televízne zábery a textové správy.
Zahraniční novinári bývajú v meste v troch hoteloch. Obľúbeným sa stal hotel Palestine, ležiaci na druhej strane rieky Tigris oproti vládnej štvrti. Rozličnými trikmi a v spolupráci s hotelovými nosičmi sa žurnalisti vo svojich izbách zásobili pitnou vodou a potravinami.
Keď chcú opustiť hotel musia ich sprevádzať zamestnanci ministerstva, ktorí sú zodpovední za ich kontrolu. Do prvých útokov sa mohli relatívne slobodne pohybovať po Bagdade. Od začiatku náletov môžu opustiť hotel len v organizovaných skupinách. Naďalej však existujú priestory odkiaľ môžu prinášať autentické zábery o živote v ostreľovanom Bagdade.
"Musíme ustavične hľadať riešenia, ako by sme mohli ďalej dodávať spravodajstvo," povedala Rakúšanka Antonia Radosová, ktorá pracuje pre nemeckú komerčnú televíznu spoločnosť RTL. Svoje informačné toky rozdelila na "oficiálne médiá, ľudí naokolo a na to, čo vidí sama."
Na konci ulice, kde je ministerstvo, má so svojim kameramanom stanovište Ulrich Tilgner, spravodajca druhého programu nemeckej televízie ZDF. Zdôrazňuje, že informuje objektívne a "v žiadnom prípade sa nedostane pod tlak od nikoho". Pre neho a veľkú väčšinu novinárov v Bagdade platí jeden dôležitý záväzok - odchod z Iraku neprichádza do úvahy za žiadnych okolností.