Brusel 21. marca (TASR) - Lídri členských krajín EÚ schválili dnes na summite v Bruseli zoznam naliehavých štrukturálnych reforiem, ktoré by mali únii pomôcť splniť aj napriek zhoršenej medzinárodnej situácii ambiciózny cieľ stať sa do roku 2010 najvýkonnejšou ekonomikou sveta.
EÚ sa na tom dohodla v roku 2000 na summite v Lisabone, dnes však priznala, že k naplneniu tzv. lisabonskej stratégie musí urobiť ešte veľa. "Je čas, aby únia a členské štáty splnili svoje záväzky týkajúce sa ekonomických reforiem a premenili slová na skutky," vyzvali šéfovia štátov a vlád v záveroch summitu.
Priznali, že "ekonomická neistota a globálne politické riziká" skomplikovali krátkodobý výhľad a oddialili oživenie hospodárskeho rastu. "Za týchto podmienok je ešte nevyhnutnejšie zvýšiť schopnosť rastu našich ekonomík prostredníctvom zdravej makroekonomickej politiky a účelných štrukturálnych reforiem," píše sa v záveroch.
Napriek problémom pri plnení lisabonských cieľov EÚ verí, že jej pomôže pripravované rozšírenie o desať oveľa chudobnejších krajín, vrátane Slovenska. "Proces rozšírenia zvýši potenciál pre hospodársky rast a splnenie lisabonských cieľov. Lisabonská stratégia ponúka spoločné riešenia spoločných problémov," verí únia.
Európska rada zložená z prezidentov a premiérov členských krajín sa dnes dohodla na zozname naliehavých reforiem, ktoré musí EÚ stihnúť do marca 2004.
Ide o železničnú dopravu, energetické trhy, dane v oblasti energetiky, jednotné európske nebo, finančné trhy, informačnú spoločnosť, pravidlá cezhraničného sociálneho zabezpečenia, zodpovednosť za ochranu životného prostredia a klimatických zmien.
Prioritami podľa záverov musí byť zvyšovanie zamestnanosti a sociálnej súdržnosti, podpora inovácií a podnikania, rozvoj informačných technológií, veda a výskum, ochrana životného prostredia.
V oblasti tvorby pracovných miest, poverili lídri EÚ Európsku komisiu, aby vytvorila pracovnú skupinu pre zamestnanosť. V rámci lisabonskej stratégie sa únia zaviazala dosiahnuť do roku 2010 70-percentnú zamestnanosť. Od roku 2000 vytvorila už päť miliónov pracovných miest, len vlani pol milióna.
(spravodajca TASR Robert Sermek) žab