Paríž 21. marca (TASR) Francúzski politici sú v princípe proti vojne v Iraku. Časť poslancov Národného zhromaždenia za pravicový Zväz za ľudové hnutie (UMP) ale odporúča zmierniť kritiky proti Washingtonu, konštatuje v dnešnom čísle denník Le Figaro.
Vo Francúzsku treba vládnuť pokojne a rozhodne, vyhlásil vo štvrtok premiér Jean-Pierre Raffarin po skončení krízovej schôdzky členov vládneho kabinetu o situácii súvisiacej s vojnou v Iraku. Premiér Raffarin ďalej pred novinármi varoval pred možnými teroristickými hrozbami vo Francúzsku.
Začala sa nezákonná a nebezpečná vojna. Iste pochopíte, že za takýchto podmienok preruším zasadnutie Národného zhromaždenia, aby sa naplno ukázalo, nakoľko zvolení zástupcovia ľudu neschvaľujú vojnu a vyjadrujú veľké znepokojenie z vojnových udalostí. Týmito slovami prerušil vo štvrtok predseda NZ Jean-Louis Debré na 15 minút zasadnutie zákonodarného zboru. Poslanci sa pripravovali na prerokovanie návrhu zákona o bezpečnosti v cestnej premávke. Z iniciatívy ľavicových politikov prerušil rokovanie aj Senát, zdôraznil Le Figaro.
Je ťažké pokračovať v rokovaní a tváriť sa, že nič sa nedeje, keď inde bombardujú krajinu, povedal poslanec Thierry Mariani (UMP), ktorý je rozhodne proti vojne. Podľa neho prerušenie zasadnutia parlamentu sa môže zdať smiešne v porovnaní s vojnou, ale bolo treba ukázať rozhodný postoj, podčiarkol.
Veľká väčšina francúzskych politikov vo štvrtok vyjadrila poľutovanie nad americkými údermi proti Iraku. Aj keď v danej otázke pretrváva medzi francúzskymi politikmi v princípe rovnaký postoj, už možno pozorovať aj určité rozdiely k ďalšiemu zaujímaniu stanovísk. Menšia časť najmä pravicových politikov dáva do popredia otázky typu: Treba každý deň nahlas kritizovať USA za ich postoj v irackej kríze? Treba rezignovať pred ofenzívou USA v Iraku, alebo radšej myslieť na ďalšie dni a týždne a predložiť nové návrhy?
Viac proamerickí poslanci zdôraznili, že USA sú stále spojencom a nebudú ich stále obviňovať. Jeden pravicový poslanec varoval ostatných členov parlamentu, aby napokon nevyslali signál, že sú za Saddáma Husajna a proti Američanom. Taký názor je aj v UMP menšinový, podčiarkol denník.
Ľavicové politické strany, Francúzska komunistická strana aj Zelení, označili vojnu za nezákonnú a nelegitímnu. Jack Lang ju dokonca nazval škandalóznou a hroznou. Aj keď francúzska ľavica vyjadrovala doteraz v tejto problematike prezidentovi Jacquovi Chiracovi podporu, odteraz už bude pozorne analyzovať každé prezidentovo slovo, konštatoval najvyšší predstaviteľ opozičnej Socialistickej strany (PS) Francois Hollande.
Predstaviteľ Novej Socialistickej strany, prúdu v PS, Arnaud Montebourg, zašiel ešte ďalej, keď požiadal, aby vláda amerického prezidenta Georgea W. Busha musela čeliť medzinárodným sankciám, uviedol Le Figaro.