Londýn 21. marca (TASR) - Čo zvyknete urobiť s knihou po tom, ako ju prečítate? Dáte ju priateľom? Predáte do antikvariátu? Najskôr ju tak ako väčšina ľudí len odložíte na poličku, kde na ňu sadá prach. Existuje však aj ďalšia možnosť.
Bookcrossing je bezplatná služba, ktorú pred dvoma rokmi uviedol do života internetový klub literárnych fanúšikov. Vysvetlime si najprv jej princíp: predstavte si, že ste na návšteve Benátok a rozhodnete sa podniknúť cestu po tunajších vodných kanáloch. V gondole nájdete knihu, ktorú tam po sebe zanechal predchádzajúci pasažier, napríklad Smrť v Benátkach od Thomasa Manna.
Na obale uvidíte nalepený štítok, ktorý hlása: "Zaregistrovala som túto knihu na internetovej adrese www.bookcrossing.com, aby som mohla sledovať jej cesty po svete. Prosím vás, navštívte tieto stránky a dajte mi vedieť, že ste knihu našli. Potom si ju prečítajte a pošlite ďalej, aby z nej mali úžitok ďalší ľudia."
A práve na tomto princípe je založená bezplatná služba Bookcrossing. Jej cieľom je premeniť celý svet na knižnicu. Zakladateľom a editorom príslušných internetových stránok je istý Ron Hornbaker.
A ako na tento nápad prišiel?: "Úplnou náhodou som narazil na internetové stránky, kde autori 'vypúšťali fotoaparáty na jedno použitie do voľnej prírody', ako to nazvali, a potom na webe ukazovali snímky, ktoré s nimi ľudia urobili.
"To ma primälo uvažovať o ďalších veciach, ktoré by mohli cestovať okolo sveta. A asi po 15 minútach premýšľania som na to prišiel - knihy!" opisuje Ron Hornbaker.
Sledovať, ako kniha cestuje, je možné vďaka tomu, že každý nový nálezca, pravda, ak sa zapojí do hry, nahlási knihu na webovej stránke bookcrossingu.
Môže pri tom uviesť aj za akých okolností knihu objavil a neskôr zase "vypustil na slobodu". A môže pridať aj postrehy a dojmy z knihy samotnej.
Najviac záznamov, dovedna 35 má zatiaľ Intímny denník skutočného lumpa od Michela Pernozzoliho. Kniha urazila cestu z juhotalianskej Kalábrie do Florencie a zvyčajne ju čitatelia našli a znovu vypustili na železničných staniciach a v baroch.
Jeden čitateľ do nej vložil aj vlastnú báseň, kým ju poslal ďalej. Posledný záznam hovorí, že kniha preletela Atlantik a skončila v Bostone u tunajšej talianskej komunity.
Cesty cez hranice nie sú pre knihy registrované na stránkach Bookcrossingu ničím výnimočným. Napríklad titul: Kedysi pred osvietenejšími časmi od Jamesa Finna Garnera vypustila na slobodu Ina de Bruinová z Holandska počas služobnej cesty v Portugalsku a posledný záznam je z nemeckého Hamburgu.
Vďaka bookcrossingu už svetom putuje viac štvrť milióna kníh v 128 štátoch sveta a na internetových stránkach sa zaregistrovalo takmer 100.000 užívateľov tejto služby.
"Kupujem si knihu len preto, aby som si ju prečítala a potom niekde nechala," priznáva Ina de Bruin.
"Niekedy už mám dopredu plán, kde ju nechám. Niektoré knihy sa výborne hodia, aby ich človek odložil v supermarkete, iné v divadle alebo múzeu. Takže ja knihu kúpim a pošlem ďalej."
"Iste, sú aj knihy, ktoré si chcem nechať. Sú také krásne, že ich chcem mať nablízku. Takže rozhodne všetky svoje knihy nerozdám," uzatvára Ina.