Paríž/Rím 21. marca (TASR) Predstaviteľom talianskych odborových organizácií sa podarilo presvedčiť odborárov a ďalších pracujúcich, aby vstúpili v prístavoch, závodoch, na železniciach a v ďalších podnikoch do štrajku. Do štrajkov sa v jednotlivých talianskych mestách zapojili desaťtisíce až státisíce odporcov vojny proti Iraku, informuje v dnešnom čísle denník Libération.
Výzva na štrajk od troch najväčších talianskych odborových organizácií, požadujúcich okamžité zastavenie vojenských akcií v Iraku, mala rýchly a priaznivý ohlas.
Robotníci v metalurgických závodoch a v chemickom priemysle v Miláne zastavili prácu ako prví. V Turíne štrajkovali robotníci automobilky FIAT v závode Mirafiori, ale aj v závodoch Pirelli, Michelin a Olivetti. Prácu zastavili aj zamestnanci ďalších podnikov. V prístavoch dokári nepracovali 24 hodín. V uplynulých týždňoch prístavní robotníci spomaľovali nakladanie vojenského materiálu určeného pre americké vojenské základne v Taliansku. Ako ďalej konštatuje Libération, mieroví aktivisti a odporcovia globalizácie podnecovali na občiansku neposlušnosť a blokovali konvoje s obrnenými vozidlami a tankami na železniciach. Vo štvrtok na všetkých železničných staniciach v Taliansku vyhlásili 15 minút ticha, počas ktorých sa zastavila premávka.
Štrajk sa neobmedzil len na priemyselné podniky a dopravu, podotýka francúzsky denník. Do protivojnových akcií sa zapojili aj zamestnanci, zástupcovia štátneho sektora, ako i stredoškoláci a študenti. Usilovali sa blokovať dopravu, alebo sa pokúšali preniknúť do niektorých amerických a britských budov.
Kňazi, povzbudení rozhodným protivojnovým postojom pápeža Jána Pavla II., vyzvali talianske rodiny, aby zapálili sviečku a aby každý deň na poludnie vo farnostiach až do skončenia vojny v Iraku zazvonil umieračik.
Aktivisti zo združenia Zastavme vojnu vyzvali obyvateľov Talianska, aby bojkotovali čerpacie stanice patriace ropným spoločnostiam Exxon Mobil, Chevron, Texaco a BP-Amoco, uviedol Libération.
V celom Francúzsku demonštrovalo vo štvrtok 100.000 ľudí, pričom v samotnom Paríži vyšlo do ulíc 80.000 odporcov vojny. Ako podotýka Libération, francúzski demonštranti podporovali iracký ľud. Aj v Lyone zaznel ráno v kostoloch umieračik na žiadosť miestneho biskupa Barbarina.
Stredoškoláci v Lille sa všetci označili za Iračanov. Hoci súhlasili so zvrhnutím irackého prezidenta Saddáma Husajna, vyjadrili odpor proti spôsobu, ako to robia USA a ich spojenci.
Na demonštráciách v Paríži okrem hesla Nie vojne zaznela aj požiadavka: "Odzbrojte Izrael! Intifáda bude pokračovať!" V parížskej Saint-Germain-des-Prés na jednom z transparentov bol nápis: "Napalm nepoužil Saddám. Zhadzoval ho strýko Sam!", citoval Libération.